Otoczenie rynkowe
Koniunktura na rynkach
Grupa Kapitałowa KĘTY narażona jest na wahania koniunkturalne zarówno w polskiej gospodarce, do której trafia ok. 49% sprzedaży, jak i gospodarkach krajów europejskich, skąd pochodzi ok. 47% skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Pozostałe 4% przychodów realizowanych jest na rynkach poza Europą, głównie w USA. Przychody są zdywersyfikowane pomiędzy szereg klientów, a udział żadnego z nich nie przekracza 10% skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży.
W 2023 r. sprzedaż w ujęciu wartościowym obniżyła się o 12% r/r, głównie na skutek niższych notowań głównych surowców (spadek notowań aluminium o ok. 15% r/r oraz tworzyw sztucznych o ok. 30% r/r) oraz ze względu na niższy niż w 2022 r. popyt (szczególnie w I połowie roku).Przychody ze sprzedaży w kraju spadły o ok. 10% r/r, w pozostałych krajach europejskich o ok 14% r/r, a poza Europą o ok. 8% r/r.
Struktura geograficzna sprzedaży
Analizując strukturę produktową sprzedaży do klientów zewnętrznych (poza Grupę Kapitałową) widoczny jest wiodący, 45% udział Segmentu Systemów Aluminiowych (systemy fasad, drzwi i okien oraz zewnętrznych rolet aluminiowych), który swoją ofertę kieruje do budownictwa.
W 2023 r. ze względu na spadające ceny surowców oraz słabszą koniunkturę zmniejszył się udział zarówno Segmentu Wyrobów Wyciskanych w sprzedaży Grupy Kapitałowej o 1 p.p. r/r, jak i Segmentu Opakowań Giętkich o 3 p.p. r/r. Segment Wyrobów Wyciskanych produkuje profile, rury i pręty aluminiowe dla klientów z wielu branż, jednak wiodący udział mają branże budowlana oraz transport i motoryzacja. Segment Opakowań Giętkich oferuje swoje produkty (laminaty oraz folie z tworzyw sztucznych bez nadruku i z nadrukiem), głównie dla branży spożywczej.
Dlatego też wszystkie czynniki wpływające na koniunkturę w budownictwie (dostępność kredytów, poziom inwestycji), motoryzacji i transporcie (ilość sprzedawanych pojazdów jak również udział elementów z aluminium w pojazdach) oraz na rynku spożywczym (konsumpcja oraz rodzaj opakowań stosowanych przez producentów żywności) mają istotny wpływ na osiąganą przez Grupę Kapitałową sprzedaż.
Struktura produktowa sprzedaży
Dostępność surowców
Podstawowe surowce wykorzystywane w działalności Grupy Kapitałowej to aluminium pierwotne, złomy aluminiowe, a także półprodukty bazujące na aluminium (folia, blacha i taśma aluminiowa oraz wlewki z aluminium i jego stopów). Stanowią one łącznie ok. 55% całości surowców i materiałów do produkcji. Przy produkcji opakowań giętkich wykorzystywane są dodatkowo różnego rodzaju folie i granulaty tworzyw sztucznych (polietylen, polipropylen), papier drukowy oraz farby, kleje i lepiszcza, które łącznie stanowią 20% ogółu zakupów surowcowych i materiałowych.
Listę głównych pozycji uzupełniają akcesoria do produkcji systemów aluminiowych z 10% udziałem. Głównymi dostawcami surowców i materiałów są firmy zlokalizowane w Europie, w tym z Polski (ok. 27%), z pozostałych krajów europejskich (65%). Zakupy dokonywane poza Europą stanowią ok. 8% całości zakupionych surowców i materiałów do produkcji.
Celem utrzymania wysokiej jakości produkcji polityka zakupowa oparta jest na współpracy z wyselekcjonowanymi dostawcami gwarantującymi odpowiedni standard dostaw przy jednoczesnej ich dywersyfikacji gwarantującej konkurencyjność i bezpieczeństwo. Wartość zakupów u żadnego z dostawców nie przekracza 10% skonsolidowanych zakupów surowców i materiałów.
W 2023 r. pomimo zawirowań rynkowych związanych z wojną w Ukrainie i związanej z nią rezygnacji
ze współpracy z dostawcami z Rosji i Białorusi, spółki Grupy Kapitałowej nie odnotowały istotnych problemów w zaopatrzeniu w podstawowe surowce.
Polityka celna
12 października 2020 r. Komisja Europejska nałożyła karne cła w wysokości od 30% do 48% na produkty wyciskane sprowadzane do Europy z Chin. Cła te począwszy od kwietnia 2021 r. będą obowiązywać przez okres 5 lat, co może mieć potencjalnie pozytywny wpływ na poziom zamówień u producentów europejskich, w tym w Segmencie Wyrobów Wyciskanych Grupy KĘTY S.A.
Pośredni wpływ na poziom sprzedaży może mieć polityka celna poszczególnych krajów w relacji do produktów oferowanych przez Grupę Kapitałową lub jej klientów. Z kolei negatywny wpływ na koszty, mogą mieć ewentualne cła nakładane przez Komisję Europejską na surowce i półprodukty kupowane przez spółki Grupy Kapitałowej poza Unią Europejską.
Kursy walut
Wg szacunków w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem wartość sprzedaży spółek Grupy Kapitałowej denominowana w EUR i GBP przekraczała koszty ponoszone w tych walutach. Poziomy nadwyżek w skali roku szacuje się odpowiednio na ok. 139 mln EUR i 26 mln GBP.
W przypadku waluty USD koszty w skali roku przekraczały poziom sprzedaży o ok. 65 mln USD. W rezultacie zmiany kursu PLN w stosunku do EUR, GBP oraz USD mają wpływ na osiągane wyniki. Dotyczy to zarówno rentowności eksportu jak i konkurencyjności na rynku krajowym w relacji to towarów importowanych.
Spółki Grupy Kapitałowej podejmują działania w celu ograniczenia ryzyka walutowego poprzez zawieranie terminowych transakcji walutowych typu forward, transferowania ryzyka na klienta poprzez stosowanie formuł cenowych uwzględniających zmiany kursu,
czy też utrzymywanie części zadłużenia w walutach obcych.
Konkurencja
Segmenty Grupy Kapitałowej działają głównie na rynku europejskim, konkurując zarówno z lokalnymi podmiotami działającymi w danym kraju, jak i koncernami działającymi w skali całej Europy lub Świata. Ponadto na rynki europejskie trafiają produkty z Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Pomimo, iż firmy z tych kierunków dostarczają w większości przypadków relatywnie proste produkty, niewymagające większego przetworzenia lub skomplikowanej i precyzyjnej logistyki, ich oferta cenowa wpływa na kształtowanie się cen na rynkach, na które te produkty trafiają.
Działania konkurencji (polityka cenowa, inwestycje w nowe moce produkcyjne, wprowadzanie nowych, innowacyjnych produktów, wprowadzanie nowych technologii o wyższej efektywności, dostęp do tańszych źródeł surowca, itp.) mogą wpływać na sytuację konkurencyjną na rynku, a tym samym osiąganą przez spółki Grupy Kapitałowej sprzedaż i wyniki finansowe.
Dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania i ich koszt
Spółki Grupy Kapitałowej realizują programy inwestycyjne oraz zwiększają skalę działalności zgodnie
z przyjętą strategią wykorzystując także finansowanie zewnętrzne. Oznacza to, iż ograniczenie dostępu
do finansowania zewnętrznego może mieć istotny wpływ na możliwość dalszego rozwoju i poziom wypłacanej przez Grupę KĘTY S.A. dywidendy. Związany z zadłużeniem zewnętrznym poziom stóp procentowych wpływa na wysokość kosztów finansowych, a zatem na osiągane wyniki netto.
W 2023 r. głównymi bankami finansującymi bieżącą działalność oraz projekty inwestycyjne Grupy Kapitałowej były: Bank BNP Paribas S.A., PKO BP S.A., Bank Pekao S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. W 2023 r. podpisano aneksy przedłużające finansowanie Grupy Kapitałowej z Bankiem PKO BP S.A. oraz Bankiem PEKAO S.A.
Konieczność dostosowania polskiej gospodarki do założeń polityki UE w sprawie zmian klimatu
28 listopada 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła długoterminową strategiczną wizję dobrze prosperującej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki do roku 2050. W związku z powyższym Polska, jako jeden z krajów członkowskich powinna prowadzić działania zmierzające do realizacji powyższej wizji.
Działania te mogą wiązać się z koniecznością realizacji dodatkowych inwestycji bądź ponoszenia dodatkowych kosztów przez Grupę Kapitałową. Szczegółowe informacje dot. działań Grupy KĘTY w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz parametrów planowanych i osiągniętych w 2023 r. znajdują się w pkt 9 niniejszego Sprawozdania – Oświadczeniu na temat informacji niefinansowych.
Zmiany w prawie
Grupa Kapitałowa podlega znacznej i rosnącej ilości regulacji prawnych, np. ochrona danych osobowych, ochrona środowiska i gospodarka odpadami, przeciwdziałanie korupcji, przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i wiele innych, co powoduje wzrost kosztów związanych z monitorowaniem tych obszarów oraz wzrost ryzyka powstania sankcji w przypadku ewentualnego ich naruszenia.
W 2023 r. nie zostały nałożone na spółki Grupy Kapitałowej kary, które miałyby istotny wpływ na działalność oraz osiągnięte wyniki finansowe.