Ze względu na wysoką inflację, wysokie stopy procentowe i tym samym spadek siły nabywczej konsumentów, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich, rynek opakowań w 2023 r. odczuł zmniejszenie poziomu zamówień.
Branża w dalszym ciągu boryka się z brakiem jednoznacznych przepisów i wytycznych definiujących zrównoważone „zielone” opakowania. W tym otoczeniu prawno-gospodarczym SOG koncentrował się przede wszystkim na działaniach zgodnych z rynkowymi trendami, tj. udoskonalaniu produkowanych laminatów (cieńsze struktury, redukcja wymiarów opakowań, bardziej jednorodny materiał oraz mniejszy stopień zadrukowania), tak aby pomimo dokonywanych modyfikacji gwarantowały bezpieczeństwo pakowanych w nie produktów.
Na rynku folii BOPP w 2023 r. utrzymywał się trend spadkowy w zakresie popytu, na który wpływ miała głównie sytuacja na rynkach europejskim i azjatyckim. Duża grupa klientów Segmentu sygnalizowała problemy wysokich stanów magazynowych, będących następstwem zwiększonych zakupów w 2022 r. Klienci informowali również o zmniejszaniu wykorzystania swoich mocy produkcyjnych, a nawet wymuszonych postojach produkcji z uwagi na brak satysfakcjonującej wielkości zamówień. W ocenie większości klientów Segmentu rok ten był również bardzo trudny i wymagający z uwagi na bardzo niski popyt na folie BOPP. Konsumpcja produktów spożywczych uległa istotnemu zmniejszeniu, co miało związek ze spadkiem siły nabywczej konsumentów w konsekwencji wzrostu kosztów utrzymania.
Ponadto globalna sytuacja na rynku BOPP utrudniała wejście na nowe rynki oraz pozyskiwanie klientów, ponieważ presja cenowa ze strony przede wszystkim azjatyckich, ale także europejskich konkurentów, którzy w ubiegłym roku istotnie zwiększyli swoje moce produkcyjne, była ogromna. W celu pozyskania nowych zamówień Segment zmuszony był agresywnie konkurować przede wszystkim z dostawcami z Indii, Turcji czy Chin, ponieważ również na tych rynkach był obserwowany drastyczny spadek popytu na folie BOPP. Z uwagi na agresywną politykę cenową konkurentów również marże Alupol Films uległy obniżeniu w celu pozyskania zamówień.
Pomimo trudnego otoczenia gospodarczego, skonsolidowane przychody Segmentu Opakowań Giętkich w 2023 r. osiągnęły poziom 1 206 mln zł i były niższe o ok. 20% r/r ze względu na znaczący spadek cen surowców oraz popytu, szczególnie w zakresie folii BOPP. Udział sprzedaży zagranicznej Segmentu w 2023 r. wzrósł o 5 p.p. i wyniósł 50%.