Raport Zintegrowany 2023

Segment Systemów Aluminiowych

Produkcja, sprzedaż oraz główne aktywa segmentu

Segment Systemów Aluminiowych, którego wiodącą spółką jest Aluprof S.A., zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą systemów aluminiowych dla branży budowlanej, w tym: systemów okienno-drzwiowych, fasadowych, przegród wewnętrznych np. do kształtowania przestrzeni biurowej, osłon przeciwsłonecznych (rolety, żaluzje fasadowe, tzw. screeny), a także rolowanych bram garażowych i przemysłowych.

Dopełnienie oferty stanowią rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego obiektów użyteczności publicznej produkowane z wykorzystaniem wytwarzanego w ramach Segmentu szkła ogniowego.

Segment stawia na rozwój rozwiązań przyjaznych środowisku i spełniających wymogi zrównoważonego budownictwa z wykorzystaniem nietoksycznych preparatów oraz stosując bezchromową obróbkę aluminium.W swojej ofercie posiada szereg nowoczesnych produktów, które dzięki wysokiej izolacji termicznej i innowacyjnym rozwiązaniom technicznym znajdują zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, które otrzymują certyfikaty BREEAM czy LEED.

Segment posiada również świadectwa Deklaracji Środowiskowej dla systemów okienno-drzwiowych oraz systemów fasadowych.

Deklaracja EPD (Environmental Product Declaration) to niezależny certyfikat uznawany na całym świecie, który świadczy o wpływie produktu na środowisko naturalne.

Przyznawany jest na podstawie analizy cyklu życia produktu (Lifecycle Assessment), który powinien redukować negatywny wpływ wyrobu na środowisko naturalne.

Infrastrukturę produkcyjną segmentu stanowi 5 zakładów o powierzchni przekraczającej łącznie 250 tys. m2, wyposażonych w nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne. Są one zlokalizowane w Bielsku Białej, Opolu, Goleszowie, Ogrodzonej oraz w Złotowie, gdzie obecnie trwa rozbudowa zakładu, który docelowo stanie się nowym centrum dystrybucyjnym dla klientów z północnej Polski.

Dysponuje on lakierniami proszkowymi z wysokowydajnymi, w pełni zautomatyzowanymi liniami, wyposażonymi w szybkozmienne kabiny lakiernicze, a także lakierniami pionowymi. Całość procesu lakierowania sterowana jest komputerowo, co gwarantuje stałość i powtarzalność parametrów lakierowania. Skuteczność nadzoru nad parametrami lakierowania potwierdzają uzyskane certyfikaty organizacji Qualicoat, Seaside oraz wielu dostawców farb proszkowych.

Produkty Segmentu sprzedawane są zarówno na rynku polskim, jak również na rynkach zagranicznych, z których najważniejsze to czeski, brytyjski, niemiecki, belgijski, rumuński, ukraiński, słowacki, węgierski, w mniejszym stopniu również rynek amerykański, arabski oraz wietnamski.

Dystrybucja produktów odbywa się z wykorzystaniem wchodzących w skład Segmentu Systemów Aluminiowych przedstawicielstw, biur sprzedaży i centrów dystrybucyjnych zlokalizowanych w Niemczech (Aluprof Deutschland GmbH), w Wielkiej Brytanii (Aluprof Uk Ltd.), w Belgii (Aluprof Belgium), w Holandii (Aluprof Netherlands B.V), w Czechach (Aluprof System Czech s.r.o.), w Rumunii (Aluprof System Romania s.r.l.), na Węgrzech (Aluprof Hungary Ltd.), w Ukrainie (Aluprof System Ukraina Sp. z o.o.) oraz w Stanach Zjednoczonych (Aluprof System USA Inc).

Segment posiada ok. 1,9 tys. aktywnych klientów w kraju i za granicą. Jedną z grup klientów stanowią firmy zajmujące się produkcją i montażem okien, drzwi i fasad na rynku komercyjnym, niemieszkalnych obiektów użyteczności publicznej, a także obiektów mieszkaniowych, nie posiadające rozbudowanej sieci sprzedaży.

Kolejną grupę stanowią firmy produkujące okna, drzwi, a także osłony przeciwsłoneczne oferujące gotowe produkty na rynek klienta indywidualnego, domów jednorodzinnych i rezydencji, posiadające sieć sprzedaży w kraju i na rynkach eksportowych.

Odrębną grupę klientów, charakteryzującą się znacznym rozdrobnieniem, stanowią firmy zajmujące się wyłącznie produkcją i montażem osłon przeciwsłonecznych głównie na rynku klienta indywidualnego.

W 2023 r. istotnym klientem SSA była spółka Eko-Okna S.A. (podmiot niepowiązany kapitałowo ani osobowo z Emitentem, ani żadną spółką z Grupy Kapitałowej), której udział w sprzedaży Segmentu wyniósł ok. 11,5% jego skonsolidowanej sprzedaży (ok 5% skonsolidowanych przychodów Grupy Kapitałowej).

W 2023 r. żaden inny klient segmentu nie osiągnął więcej niż 10% sprzedaży skonsolidowanej Segmentu i nie występuje żadna inna zależność od jednego lub większej ilości klientów.

Zarówno krajowy jak i europejski rynek systemów aluminiowych charakteryzuje się relatywnie wysoką konkurencją wynikająca m.in. z dużej ilości operujących na nim podmiotów.

Na rynku europejskim, który jest rozproszony i bez dominującego udziału żadnego z podmiotów, do głównych konkurentów Segmentu zaliczyć należy znane, globalne marki takie jak Schuco, Wicona, Reynaers, Aliplast, Kawneer, Sapa, Ponzio, a w obszarze produkcji aluminiowych rolet zewnętrznych Alutech, Alukon, BeClever, BuildingShutter, Heroal, Hosten, Portos.

Na rynku krajowym Segment Systemów Aluminiowych zajmuje pozycję lidera z szacowanym udziałem rynkowym między 40% a 60% w zależności od grupy produktowej.

Systemy aluminiowe produkowane są z profili aluminiowych, których głównym dostawcą jest Segment Wyrobów Wyciskanych z udziałem na poziomie ok. 85%.

Pozostała część profili sprowadzana jest od sprawdzonych dostawców zlokalizowanych głównie w Europie. Istotnym materiałem wykorzystywanym w procesie produkcji systemów aluminiowych jest także blacha aluminiowa, w którą Segment w 95% zaopatruje się od zagranicznych dostawców zlokalizowanych głównie w Europie oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

W skład systemów aluminiowych wchodzą również dodatkowe elementy takie jak okucia oraz akcesoria, które w części produkowane są w ramach Segmentu, a w ok. 75% pochodzą od zewnętrznych dostawców zarówno krajowych, europejskich jak i z Dalekiego Wschodu.

Za wyjątkiem wskazanego Segmentu Wyrobów Wyciskanych, udział żadnego z dostawców surowców, półproduktów i materiałów w 2023 r. nie przekraczał 10% przychodów ze sprzedaży skonsolidowanej Segmentu i nie występuje żadna zależność od jednego lub większej ilości dostawców.

Rok 2023 był trudny dla producentów oraz dostawców systemów aluminiowych w Polsce i Europie.

W dalszym ciągu widoczne było, rozpoczęte w II połowie 2022 r., pogorszenie koniunktury gospodarczej i spadek popytu spowodowany m.in. ogólną niepewnością wywołaną przez agresję Rosji na Ukrainę, podwyższoną inflację i w konsekwencji wyższy poziom stóp procentowych przekładający się na koszty finansowania i wartość udzielanych kredytów.

Wyżej wymienione czynniki miały negatywny wpływ na branżę budowlaną. Wyhamowały zarówno działalność na rynku wtórnym związanym z remontami i wymianą starszych rozwiązań, mającym istotniejsze znaczenie dla rynków Europy Zachodniej, jak również realizację nowych projektów będących motorem napędowym branży na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej.

Przełożyło się to negatywnie na produkcję i sprzedaż stolarki otworowej (okna, drzwi, fasady) oraz pośrednio na systemy aluminiowe do ich produkcji. Szacuje się, że w 2023 r. w Europie, ilościowo wyprodukowano wg. szacunków 12-14 % mniej okien r/r, a wartość całej produkcji stolarki otworowej zmalała o 5-7% r/r. W Polsce szacuje się, że w 2023 r. wyprodukowano ok. 15% r/r mniej okien.

W roku 2023 Segment skupiał się m.in. na poszerzaniu własnego portfolio, wprowadzaniu nowych rozwiązań i pozyskiwaniu kolejnych partnerów biznesowych. Podejmowano również szereg inicjatyw prosprzedażowych i marketingowych biorąc udział w licznych targach i wystawach m.in. w Maroko, Turcji czy Wietnamie. Informacje o nowych produktach i rozwiązaniach dostępne są na stronie: https://aluprof.com/firma/aktualnosci. oraz https://aluprof.com/blog.

W ocenie Segmentu, koniunktura w branży budowlanej w kolejnych latach będzie się stopniowo poprawiała, co powinno pozytywnie wpływać na popyt na produkty Segmentu, a ważnym czynnikiem pobudzającym ten rynek mogą być planowane programy termomodernizacyjne budynków w ramach ich renowacji.

Rozwój rynku fasad uzależniony będzie od sytuacji w branży nowego budownictwa komercyjnego z uwagi na to, że rynek remontowy wciąż ma dla niego małe znaczenie. Obecnie ok. 95% fasad w Polsce montowanych jest w nowych budynkach, ale prognozuje się, że w ciągu 3-5 lat znaczenie rynku remontowego ma rosnąć, a dynamika jego wzrostu uzależniona będzie m.in. od atrakcyjności programów wspierających termomodernizacje w budownictwie komercyjnym.

Pomimo trudnego otoczenia gospodarczego, skonsolidowane przychody Segmentu osiągnęły w 2023 r. poziom 2 372 mln zł i były niższe o około 3% r/r.

Udział sprzedaży zagranicznej Segmentu w 2023 r. utrzymał się na poziomie 40% podobnie jak w roku 2022.

Segment Systemów Aluminiowych przykłada ogromną wagę do ciągłego rozwoju oraz utrzymywania najwyższego poziomu swoich wyrobów oraz usług i opracowywania nowych, rewolucyjnych produktów w tym tych realizowanych na indywidualne zamówienia.

Wciąż rosnące standardy budow­nictwa w zakresie energooszczędności, niskoemisyjności, cyrkularności rozwiązań i ochrony osób przed skutkami ognia i dymu są jed­nym z najważniejszych oczekiwań stawia­nych przed współczesną architekturą i te przyświecają Segmentowi w pracach badawczo – rozwojowych.

Dążenie do obniżenia kosztów użytkowania budynków sprawia, że poprawa ich energooszczędności staje się szczególnie ważna. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów osiągnięcia tego celu jest projektowanie nowoczesnych rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej podnoszących izolacyjność cieplną budynków.

Z kolei w zakresie bezpieczeństwa mienia i osób przebywających w obiektach użyteczności publicznej kluczowym staje się rozwój systemów ochrony przeciwpożarowej, które są nieustannie modernizowane i unowocześniane, a ich rozwój polega na zwiększaniu odporno­ści ogniowej, poszerzaniu możliwości kon­strukcyjnych, jak również na usprawnianiu procesów technologicznych i obniżaniu pracochłonności produkcji.

Istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo pożarowe obiektu są przegrody aluminiowo – szklane. To one w wielu przypadkach muszą spełniać wymagania przepisów przeciw­pożarowych dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się ognia oraz umożli­wienia bezpiecznej ewakuacji użytkowni­ków budynku.

Ich spełnienie często wiąże się z zastosowaniem szkła ognioodporne­go. Dlatego Segment rozszerzył ofertę i do szerokiej gamy przegród i drzwi przeciw­pożarowych wprowadził szkło przeciwpożaro­we marki Glassprof.

W realizacji powyższych celów ogromną rolę odgrywa działające w ramach Segmentu Centrum Badań i Innowacji zlokalizowane w Ogrodowej (dalej: CBiI). CBiI wdrożyło i działa zgodnie z systemem zarządzania zgodnym z normą ISO 17025 oraz posiada certyfikat wydawany przez Polskie Centrum Akredytacji potwierdzający wysoki poziom niezależności, bezstronności i kompetencji personelu. W jego skład wchodzi m.in. największa w Europie Środkowo-wschodniej komora badawcza do badań ścian osłonowych w zakresie właściwości fizycznych, a także do badania wg norm amerykańskich ASTM i AAMA łącznie z testami sejsmicznymi i termicznymi. W CBiI wykonuje się ponadto badania mechaniczne okien i drzwi oraz badania systemów przeciwpożarowych. Piec badawczy jest w stanie zmieścić konstrukcje o wymiarach 4,5 x 5 m.

Do głównych projektów rozwojowych w roku 2023 należały:

  • wdrożenie do oferty nowego systemu fasadowego MB – MT50, konstrukcja, która została zaprojektowana przez inżynierów Aluprof w oparciu o wytyczne certyfikacji Cradle to Cradle, odpowiadając wymogom zrównoważonego rozwoju i idei gospodarki obiegu zamkniętego, który jednocześnie pozwala firmom wykonawczym na znaczne oszczędności kosztów montażu;
  • wdrożenie do produkcji kolejnego wariantu systemu pergol ogrodowych Opensky 120 wraz z całoszklaną zabudową ścian pergoli Openslide;
  • wdrożenie do produkcji innowacyjnego systemu w segmencie osłon SKYTWIN, który łączy roletę i tzw. screen;
  • wprowadzenie do oferty nowego typu drzwi zewnętrznych MB-86N Pivot Door z przesuniętą osią obrotu, które cieszą się ogromną popularnością wśród architektów;
  • prace modernizacyjno-rozwojowe w zakresie szeregu systemów okienno-drzwiowych dla zwiększenia
    ich cech użytkowych, w tym znaczącej poprawy izolacyjności termicznej oraz estetyki;
  • prace rozwojowe w zakresie systemów drzwi przesuwnych Skyline Type R;
  • wdrożenie do realizacji obiektowej kilku nowych rozwiązań ścian osłonowych, między innymi dedykowanych dla prestiżowych obiektów na Śląsku, Wyspach Brytyjskich oraz USA;
  • prace konstrukcyjne w zakresie integracji systemów fasadowych i okiennych z systemami osłon przeciwsłonecznych, rolet oraz tzw. screen’ów;
  • prace konstrukcyjne i badawcze nad rozwiązaniami poprawiającymi bezpieczeństwo w zakresie kuloodporności, odporności na wybuch oraz ochrony przed włamaniem systemów okienno-drzwiowych i fasadowych.

Do głównych projektów inwestycyjnych Segmentu realizowanych w 2023 r. należały:

  • rozbudowa zakładu produkcji systemów aluminiowych w Złotowie, która docelowo umożliwi zwiększenie mocy produkcyjnych segmentu w obszarze systemów architektonicznych o 20 – 25%;
  • zakup dwóch linii lakierniczych do zakładu w Bielsku – Białej pozwalający na zwiększenie mocy produkcyjnych o ok. 30%;
  • rozbudowa parku maszynowego w Opolu, która docelowo pozwali na zwiększenie mocy produkcyjnych segmentu o 15 – 20% w zależności od asortymentu.