-
GRI 2-6
Produkcja, sprzedaż oraz główne aktywa segmentu
Segment Wyrobów Wyciskanych obejmuje 7 spółek w tym 5 to spółki zagraniczne. Posiadają one 4 nowoczesne zakłady produkcyjne zlokalizowane:
- w Kętach, gdzie zarejestrowana jest spółka wiodąca segmentu tj. Grupa KĘTY S.A., obejmujący prasownię, odlewnię, wytwórnię matryc i narzędzi, anodownię oraz zakład zaawansowanych produktów aluminiowych,
- w Tychach, gdzie zarejestrowana jest spółka Aluform Sp. z o.o., obejmujący prasownię;
- w Slovenskiej Bistricy (Słowenia), gdzie zarejestrowana jest spółka Aluminium Kety EMMI d o.o. obejmujący produkcję komponentów aluminiowych oraz anodownię;
- w Borodiance (Ukraina), gdzie zarejestrowana jest spółka Alupol LLC, obejmujący prasownię.
Zakłady wyposażone są w 14 nowoczesnych pras o nacisku od 1200 do 4400 ton (15 jeżeli uwzględnimy zakończoną po dniu bilansowym instalację prasy o nacisku 40 MN), z czego 9 służy do produkcji wyrobów ze stopów miękkich, a 5 ze stopów twardych.
Łączne moce produkcyjne SWW wynoszą obecnie ok. 110 tys. ton na rok i poza wyciskaniem, które stanowi główną działalność segmentu, obejmują procesy obróbki powierzchniowej (anodowania), spawania oraz prefabrykacji (cięcie, wiercenie, obróbka na centrach CNC).
Park technologiczny uzupełnia własna odlewnia składającą się z czterech węzłów odlewniczych, mających łącznie zdolność wytwórczą na poziomie 50 tys. ton rocznie, przystosowanych do odlewania wlewków o zróżnicowanym składzie chemicznym.
SWW jest nie tylko największą w Polsce prasownią, ale znaną europejską marką pośród producentów wyspecjalizowanych wyrobów z aluminium. Wytwarza precyzyjne komponenty w różnych technologiach, zgodnie z indywidualnymi preferencjami klientów, często z dostawą adresowaną bezpośrednio na linię montażową odbiorców.
W strukturach Grupy KĘTY działa Zakład Zaawansowanych Produktów Aluminiowych (ZZPA). Jest to specjalny wydział odpowiedzialny za kompleksowe przygotowanie i wdrożenie do produkcji seryjnej komponentów, posiada możliwości obróbcze wyrobów wyciskanych tj. CNC (wiercenie, fazowanie, gwintowanie), cięcie, gratowanie, wybijanie, znakowanie, gięcie, montaż oraz spawanie metodą łukową.
Na 7000 m2 powierzchni tego wydziału zgromadzone zostało kilkadziesiąt maszyn i urządzeń do produkcji komponentów z wyciskanych profili aluminiowych. Systematycznie instalowane są nowe linie i roboty podążając za potrzebami klientów i rozwojem technologii.
Produkcja Segmentu w 100% realizowana jest pod specyficzne zamówienia klientów z wielu branż m.in.: budownictwo i konstrukcje, motoryzacja i transport, kolejnictwo, elektrotechnika, przemysł obronny, wyposażenie wnętrz, reklama, turystyka. W branży budowlanej profile aluminiowe stosowane są w fasadach, oknach i drzwiach, roletach i innych produktach zacieniających, a także systemach HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja).
Do zastosowań konstrukcyjnych profile aluminiowe wybierane są na części przyczyniające się do odporności mechanicznej i stabilności budynków np. zadaszenia hal przemysłowych, hal dworcowych i przystanków, hal sportowych, dachy basenów, mosty na rzekach, maszty, wieże oświetleniowe.
W branży elektroenergetycznej profile aluminiowe znajdują zastosowanie przy produkcji lamp, słupów oświetleniowych, kanałów kablowych, a także paneli słonecznych i elektrowni wiatrowych.
Wytwarzane profile aluminiowe stosowane są również do produkcji części do samochodów osobowych (w tym elektrycznych), do produkcji środków komunikacji publicznej (autobusy, pociągi) oraz nowoczesnego transportu (naczepy, przyczepy i zabudowy samochodów ciężarowych).
Sprzedaż produktów odbywa się zarówno na rynku krajowym, jak również zagranicą, głównie w Europie m.in. na rynku niemieckim, austriackim, czeskim, włoskim i brytyjskim, w mniejszym stopniu sprzedaż kierowana jest również na rynki pozaeuropejskie.
Obsługa klientów Segmentu odbywa się poprzez dział sprzedaży krajowej oraz dział eksportu Grupy KĘTY S.A., Aluminium Kety EMMI d o.o. oraz Alupol LLC, a także za pośrednictwem trzech zagranicznych biur sprzedaży znajdujących się: w Mediolanie (Włochy), gdzie zarejestrowana jest spółka Grupa Kety Italia s.r.l., w Ostrawie (Czechy), gdzie zarejestrowana jest spółka Aluminium Kety CSE s.r.o. oraz w Dortmundzie (Niemcy), gdzie zarejestrowana jest spółka Aluminium Kety Deutschland GmbH.
Segment posiada zdywersyfikowane portfolio klientów, a największym z nich, odbierającym ponad 20% produkcji, jest Aluprof S.A. (jednostka zależna Grupy KĘTY S.A.) produkujący aluminiowe systemy budowlane (systemy okienno-drzwiowe, systemy fasadowe, systemy osłon przeciwsłonecznych).
Rynek przetwórstwa aluminium w Polsce i Europie charakteryzuje się dużą konkurencyjnością, co po części wynikać może z dobrych perspektyw tej branży.
W Polsce istnieje 9 prasowni, które łącznie posiadają 46 pras o szacowanej rocznej możliwości produkcji na poziomie 420 tys. ton co sprawia, że nasz kraj należy do czołówki producentów wyrobów wyciskanych w Europie pod względem możliwości produkcyjnych.
W roku 2023 Segment dysponował ok. 110 tys. ton mocy produkcyjnych. Aktualnie finalizowana jest również instalacja prasy 40 MN z planowanym terminem oddania do użytkowania w II kwartale 2024 r.
Możliwości produkcyjne SWW w zakresie wyciskania lokują go na pierwszym miejscu pośród krajowych zakładów prasowni oraz w gronie dziesięciu największych producentów profili w Europie. Szacowana konsumpcja profili aluminiowych w Europie w 2023 r. wyniosła ok. 3,1 mln ton, w tym w Polsce ok. 300 tys. ton.
Do głównych, europejskich konkurentów SWW zaliczyć należy międzynarodowe marki jak Hydro Aluminium, Constellium, Cortizo, Corialis, Exlabesa, HAI Aluminium i Step-G oraz krajowych producentów jak Extral, Albatros, Yawal, Eurometal. W ostatnim czasie zauważalna jest również ekspansja na rynek europejski podmiotów z innych regionów, w szczególności z Dalekiego i Bliskiego Wschodu.
Firmy te konkurują z europejskimi głównie ceną i dostarczają relatywnie proste produkty, niewymagające większego przetworzenia lub skomplikowanej logistyki.
Podstawowymi surowcami używanymi w procesie produkcji profili aluminiowych są: aluminium pierwotne, wlewki z aluminium oraz dodatki takie jak: krzem, magnez, mangan, miedź, cynk, nikiel i inne.
Ok. 30-35% zapotrzebowania na wlewki pokrywane jest przez własną produkcję w zakładzie odlewni. Pozostałą część Segment kupuje u dostawców zewnętrznych, głównie w Europie. Dodatki stopowe kupowane są również u europejskich dostawców.
Spółka prowadzi odpowiedzialną politykę dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w surowce. Głównym surowcem, którego cena ma wpływ na działalność operacyjną i wyniki SWW jest aluminium.
W 2023 r. notowania aluminium na giełdzie LME zachowywały się względnie stabilnie. Po styczniowym wzroście cen z poziomu około 2300 USD/t do około 2600 USD/t nastąpiło odwrócenie trendu i stopniowy ich spadek do poziomu około 2100 USD/t w na koniec I półrocza. W II połowie roku ceny wahały się w przedziale 2100 – 2400 USD/t kończąc rok w górnym paśmie tych wahań.
Premia wlewkowa, będąca kosztem przerobu czystego aluminium na wlewki wykorzystywane w produkcji Segmentu, spadła w 2023 r. z poziomu ok. 800 USD/t w styczniu do ok. 400 USD/t w grudniu, co było poziomem o ponad 1200 USD niższym od historycznie rekordowej wyceny w kwietniu 2022 r.
Dla europejskich producentów wyrobów wyciskanych rok 2023 był wymagający. Po dość optymistycznych, pierwszych trzech miesiącach, kolejne przyniosły stopniowy spadek popytu i zamówień spowodowany utrzymującym się nadmiarem zapasów zgromadzonych przez klientów w poprzednim roku.
Pewne ożywienie, zauważalne w końcu roku i znajdujące odzwierciedlenie również w raportach branżowych, pozwala jednak z większym optymizmem patrzeć na rok 2024, szczególnie na jego drugą połowę. Obecnie kluczowe dla europejskich producentów profili budownictwo (wraz z powiązanymi branżami: oświetlenia, wyposażenia wnętrz, AGD) nadal tkwi w stagnacji, co spowodowane jest utrzymującym się relatywnie słabym popytem.
Poprawia się natomiast koniunktura w branży motoryzacyjnej i inżynieryjnej, w dalszym ciągu w fazie ożywienia utrzymuje się przemysł obronny i lotniczy. Oczekuje się, że w 2024 r. również w branży budowlanej nastąpi pewna poprawa sytuacji.
Podjęcie odpowiednich działań w zakresie polityki sprzedaży, konsekwentna realizacja przemyślanych inwestycji połączona z rozwojem nowych technologii umożliwiły SWW osiągnięcie w trudnych warunkach roku 2023 solidnych wyników operacyjnych.
Sprzyjało temu również efektywne gospodarowanie posiadanymi zasobami tj. nowoczesne linie produkcyjne, dostępność mocy przerobowych, przygotowana struktura sprzedaży zagranicznej, posiadana szeroka gama produktów i zróżnicowane portfolio klientów.
Podobnie jak w poprzednich latach, segment skupiał się na dalszej dywersyfikacji geograficznej sprzedaży przy jednoczesnym wspieraniu obecnych rynków eksportowych, wykorzystując przy tym potencjał zagranicznych spółek handlowych.
W warunkach słabszego popytu w 2023 r. na wyroby wyciskane (budownictwo i stolarka, meblarstwo, turystyka), dużym atutem SWW okazała się również możliwość wyciskania profili ze stopów twardych, na które portfel zamówień od odbiorców z branży hutniczej, maszynowej, stoczniowej i obronnej był przez cały rok pełny.
Produkcja wyrobów ze stopów twardych jest bardziej wymagająca, a same wyroby mają bardziej specjalistyczne zastosowania co powoduje, że konkurencja w tym obszarze jest mniejsza.
W Europie zaledwie kilka prasowni ma możliwość realizacji tego typu produkcji. Pomimo trudnego otoczenia gospodarczego oraz znaczącego spadku ceny aluminium na rynkach światowych względem 2022 r., skonsolidowane przychody Segmentu osiągnęły w 2023 r. poziom 2 108 mln zł i były niższe o około 15% r/r.
Udział sprzedaży zagranicznej Segmentu w 2023 r. utrzymał się na poziomie 52%, podobnie jak w 2022 r.
Działania inwestycyjne i sprzedażowe Segmentu nakierowane są na produkty, których wykonanie wymaga specjalistycznych urządzeń, fachowej wiedzy technicznej, dopełnienia restrykcyjnych procedur jakościowych.
Taki kierunek działań pozwala na rozwój i zachowanie przewagi nad konkurencją. Kluczową rolę odgrywa w tej strategii własne Centrum Badawczo-Rozwojowe (dalej: CBR), zatrudniające profesjonalną kadrę i wyposażone w nowoczesną aparaturę kontrolno-pomiarową. CBR jest miejscem, gdzie przeprowadza się każdego dnia setki specjalistycznych badań zwalniających wyroby do dostawy (analiza składu chemicznego, badania wytrzymałościowe, metalograficzne i ultradźwiękowe, pomiary przestrzenne i przewodności elektrycznej).
CBR współpracuje również z cenionymi ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i stanowi naukowe zaplecze dla innowacyjnych projektów realizowanych w Segmencie. W ten sposób Segment systematycznie poszerza swój asortyment, w szczególności produktów z aplikacją w prestiżowych branżach zaawansowanych technologii.
W 2023 r. CBR prowadził prace wspierające organiczny rozwój i efektywność działów produkcyjnych w Segmencie w tym, m. in: opracowanie technologii produkcji prętów dla przemysłu zbrojeniowego; opracowanie technologii pozwalającej na znaczącą redukcję występowania pasów termicznych na powierzchni kształtowników, przeznaczonych dla przemysłu budowlanego; opracowywanie nowych stopów spełniających określone wymagania klientów z branży automotive.
Dla wsparcia i wzrostu sprzedaży produktów SWW skupia się zarówno na poprawie wydajności posiadanych aktywów, w tym na zwiększeniu i optymalizacji wykorzystania mocy przerobowych istniejących urządzeń, jak i realizuje ambitne inwestycje rozwojowe.
Od początku roku 2023 segment koncentrował się na głównych zadaniach inwestycyjnych Strategii 2021-2025 – uruchomienia dodatkowych mocy produkcyjnych tj. budowy nowej hali oraz dwóch linii do wyciskania o nacisku 20 MN i 40 MN. W marcu 2023 r. miał miejsce w Kętach udany start pierwszej z nich (14 linii SWW do wyciskania o nacisku 20 MN) – wyciśnięty został pierwszy wlewek. Obecnie pracuje ona już w trybie trzyzmianowym.
W sierpniu rozpoczęły się dostawy elementów drugiej prasy o nacisku 40 MN ton, które zostały sfinalizowane z końcem grudnia. Zamontowano elementy prasy, przeprowadzono już również testy wdrożeniowe a w I kwartale 2024 r. nastąpiło wyciśnięcie pierwszego wlewka. Obie nowe linie do wyciskania sprowadzono z Włoch i zainstalowano w hali o powierzchni prawie 10 tys. m2.
Nowe prasy będą wykorzystywane w szczególności do produkcji profili dla branży motoryzacyjnej (złożone profile aluminiowe o specjalnych właściwościach mechanicznych, przeznaczone na kontrolowane strefy zgniotu oraz konstrukcje nadwozi).
Ich odpowiednia konstrukcja (wyposażenie, ustawienie parametrów) umożliwi również wyciskanie profili dla klientów z innych branż w tym z branży budowlanej czy elektrotechnicznej. Realizowane inwestycje spowodują, że w 2024 r. program sprzedażowy SWW będzie realizowany przy mocach produkcyjnych zwiększonych do poziomu ok 115 tys. ton.
Inwestycje prowadzone w ZZPA koncentrują się na poprawie efektywności i rozwoju obszaru produkcji wyrobów wysoko przetworzonych.
Zdolności produkcyjne tego zakład są sukcesywnie zwiększane poprzez zakupy nowoczesnych urządzeń, które poprawiają wydajność procesu i tym samym pozwalają zoptymalizować koszty przy zachowaniu wysokiej jakości wyrobów.
Prowadzona jest również dalsza automatyzacja stanowisk operacyjnych.