Raport Zintegrowany 2023

W ramach Strategii wyznaczyliśmy 9 celów ESG

W poniższym zestawieniu prezentujemy wyniki osiągnięte w 2023 r. odnoszące się do wybranych przez nas wskaźników mierzenia efektywności ich realizacji.

Wskaźniki Jednostka Formuła wyliczania wskaźnika Opis metody pomiarowej Cel 2025 Wykonanie 2023 r.
Środowiskowe
Obniżenie intensywności emisji gazów cieplarnianych [Mg CO2e/Mg] ((Emisje GHG zakres 1) plus (Emisje GHG zakres 2 location-based))/Wielkość produkcji
  1. Wskaźnik obejmuje emisje
    z zakresu 1 i 2.
  2. Rok bazowy: 2016
  3. Metodyka obliczeń zgodna z The Greenhouse Gas Protocol Corporate Accounting and Reporting Standard Revised Edition.
  4. Wskaźnik obejmuje spółki krajowe Grupy Kapitałowej.
    W przypadku istotnej zmiany struktury Grupy możliwe korekty
    w kierunku wyliczenia wartości wskaźnika proporcjonalnie do zmian.
  5. Wielkość emisji raportowana
    w tonach metrycznych ekwiwalentu CO2e.
-20% -21,7%***
Udział złomu aluminium
w wyrobach wyciskanych
z niskoemisyjnych wlewków
[%] (𝑀𝑎𝑠𝑎 𝑧ł𝑜𝑚𝑢 𝑎𝑙)/(𝑀𝑎𝑠𝑎 𝑤𝑦𝑟𝑜𝑏𝑢 )
  1. Masa złomu obejmuje: post-consumer scrap, pre-consumer scrap oraz home scrap.
  2. Wlewki produkowane w linii topielno-odlewniczej Z w zakładzie w Kętach ze stopów serii 6000
75% 74,0%*
Wzrost liczby obiektów certyfikowanych ekologicznie realizowanych
w systemach Aluprof
[%] Ilość obiektów w systemach Aluprof w bazach obiektów certyfikowanych w Polsce
i zagranicą
Baza budynków certyfikowanych Polskiego Związku Budownictwa Ekologicznego (obiekty klasyfikowane według wielokryterialnych systemów oceny środowiskowej budynków: Breeam, Leed, DGNB, HQE) plus bazy zagraniczne. +65%**** +50**
Wzrost udziału produkowanych folii
i laminatów opakowaniowych
nadających się
do recyklingu
[%] ilość m2 folii i laminatów nadających się do recyklingu / całkowita ilość m2 folii i laminatów Folie i laminaty nadające się
do recyklingu określone na zasadzie analizy struktury.
Całkowita ilość folii i laminatów [m2] na podstawie raportu sprzedaży.
+5% +3,1%**
Społeczne
Zwiększenie bezpieczeństwa pracy- wskaźnik TRIR liczba liczba wypadków / czas przepracowany x 200000 Liczba wypadków na stu pracowników.

Stała 200000 wyliczana jest w sposób: 100 pracowników pracuje
40 godzin tygodniowo przez 50 tygodni w roku.

<1 1,05*
Poziom rotacji [%] liczba pracowników, którzy odeszli z firmy / średni stan zatrudnienia. Liczba pracowników uwzględnia osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. -5% r/r -1% r/r*
Realizacja inicjatyw społecznych w ramach programu „Razem z Grupą” projekt jednostkowa ilość projektów w danym roku Pojedynczy projekt w ramach kolejnych edycji programu grantowego „Razem z Grupą” 150 143**
Zarządzanie
Stabilna polityka dywidendowa [%] wartość wypłaconej dywidendy / wartość skonsolidowanego zysku netto przypadającego
na akcjonariuszy jednostki dominującej
  1. Wartość dywidendy uchwalona przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
  2. Skonsolidowany zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej opublikowany w skonsolidowanym rocznym sprawozdaniu finansowym za rok, którego dotyczy uchwalona dywidenda.
60-100% 89%*
Zaangażowanie dostawców w zrównoważony rozwój Grupy Kapitałowej [%] dostawcy certyfikowani / lista dostawców Lista Dostawców – przyjęta grupa strategicznych dostawców, zdefiniowana w każdym segmencie operacyjnym Grupy Kapitałowej. 100% 90%**
* wykonanie w roku 2023
** wykonanie narastająco od początku strategii
*** zmiana procentowa intensywności emisji gazów cieplarnianych w stosunku do roku bazowego
**** zmiana celu z 20% do 65%

Komentarz do wyników:

W ramach Strategii Grupy Kapitałowej opracowane zostały plany działania odpowiadające na potrzeby rynku i klientów realizowane w duchu odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Cele ESG definiujemy jako proces doskonalenia i dostosowywania Grupy Kapitałowej do zmieniającego się otoczenia rynkowego i oczekiwań w zakresie wpływu na obszar środowiskowy, społeczny i zarządczy. Cieszymy się z postępów, analizujemy odchylenia.

W obszarze naszego wpływu na środowisko i przeciwdziałania zmianom klimatu z satysfakcją obserwujemy realizację zgodną z postępem realizacji Strategii, a nawet osiągnięcie z wyprzedzeniem dwóch celów strategicznych, w ramach których w trakcie trwania strategii podnieśliśmy wartość docelową: Segment Systemów Aluminiowych: Wzrost liczby obiektów certyfikowanych ekologicznie realizowanych w systemach Aluprof o 20% vs rok bazowy 2020 – w roku 2023 nastąpiła zmiana celu na 65% vs rok bazowy. Wcześniejsza realizacja celu w głównej mierze spowodowana jest tzw. zieloną transformacją jaką obserwujemy w branży budowlanej i zmianą postrzegania przez inwestorów certyfikacji, która staje się standardem rynkowym dla coraz liczniejszych inwestycji. Dynamiczny rozwój budownictwa zrównoważonego postrzegamy jako szansę rozwoju naszych produktów w tym obszarze i aktywne uczestnictwo marki Aluprof w architekturze przyszłości.

Podobna sytuacja wystąpiła w przypadku celu związanego z wpływem na klimat. Podstawowy cel Polityki Klimatycznej przyjęty do realizacji do roku 2025, polegający na obniżeniu o 20% intensywności emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do roku bazowego 2016, został osiągnięty w mijającym 2023 r. Poziom redukcji na dzień 31.12.2023 wyniósł – 21,7%. W związku z powyższym w roku 2024 ustalone zostaną nowe, bardziej ambitne cele w tym zakresie. Będzie to jeden z etapów realizowanej analizy i prac nad strategią ESG na kolejne lata.

Wykonanie w 2023 r. oraz docelowa realizacja w ramach celów strategicznych pozostałych dwóch wskaźników w obszarze środowiskowym (Udział złomu aluminium w wyrobach wyciskanych z niskoemisyjnych wlewków; Wzrost udziału produkowanych folii i laminatów opakowaniowych nadających się do recyklingu) nie budzą naszych zastrzeżeń – oba procesy są nadzorowane i świetnie wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego.

Sukcesywnie zwiększamy ilość złomów aluminium odzyskiwanych w instalacji do wtórnego wytopu, a Segment Opakowań Giętkich dostosowuje swoją ofertę produktową do wymagań partnerów biznesowych w takim kierunku, aby produkowane opakowania miały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.

W obszarze społecznym konsekwentnie realizujemy lokalne projekty w ramach programu ”Razem z Grupą”. W roku 2023 zrealizowaliśmy kolejne 70 projektów w ramach edycji jubileuszowej „70 lokalnych projektów na 70 lat Grupy KĘTY”, co daje nam przekonanie, że skutecznie realizujemy nasze zobowiązania wobec społeczności lokalnych.

W zakresie bezpieczeństwa (wskaźnik TRIR – ilość wypadków na 100 pracowników w odniesieniu do czasu przepracowanego) w roku 2023 uzyskaliśmy wynik na poziomie 1,05, co oznacza obniżenie o 20% w stosunku do wyniku w roku 2022. Poprawa wskaźnika to efekt intensywnych działań szczególnie w zakresie podnoszenia świadomości pracowników.

Istotne odchylenie w porównaniu z wyznaczonym celem (obniżanie poziomu wskaźnika o 5% r/r) odnotowaliśmy w roku 2023 we wskaźniku rotacji. Przyjęty zgodnie ze Strategią cel na rok 2023 wynosił 10,26, a wykonanie 12,2 co oznacza brak realizacji celu. Pozytywnie oceniamy zatrzymanie trendu wzrostowego rotacji r/r, gdyż rotacja w roku 2023 utrzymała się na poziomie zbliżonym do roku 2022.

W obszarze zarządzania w 2023 r. zrealizowaliśmy zgodnie z deklaracjami wskaźnik dotyczący wypłaty dywidendy oraz objęliśmy kolejnych dostawców zapisami Kodeksu Postępowania Dostawców Grupy Kapitałowej.