10.13. Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Cena nabycia lub koszt wytworzenia składnika zapasów uwzględnia koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Wycena poszczególnych kategorii zapasów:
- materiały i towary – w cenie nabycia,
- produkty gotowe i produkty w toku – koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych, z wyłączeniem kosztów finansowania zewnętrznego.
Wartość rozchodu materiałów, towarów, produktów gotowych oraz produktów w toku ustalana jest metodą „pierwsze weszło-pierwsze wyszło” („FIFO”).
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku. Zapasy wykazywane są w bilansie w wartości pomniejszonej o utworzone odpisy aktualizujące Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje porównania wartości poszczególnych zapasów z możliwymi do uzyskania ich cenami sprzedaży pomniejszonymi o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
Dla zapasów uszkodzonych lub nierotujących (w szczególności ponad 6-mcy), które utraciły swoje walory handlowe lub użytkowe – odpisy dokonywane są na podstawie indywidualnej oceny poszczególnych pozycji. Szacując dla tego rodzaju zapasów wysokość wymaganych odpisów uwzględniania jest możliwa do odzyskania ich wartość, którą w zdecydowanej większości przypadków (dla SWW oraz SSA) jest cena sprzedaży netto złomu aluminiowego. Zapasy segmentów SWW oraz SSA to w głównej mierze wyroby z aluminium lub z kilkudziesięcioprocentowym udziałem aluminium w łącznej wartości. Zapasy SOG to w głównej mierze tworzywa sztuczne (w tym granulaty), papier, folia aluminiowa oraz farby/kleje niezbędne do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych oraz folii BOPP.
Dla pozostałych pozycji zapasów – analizowana jest możliwa do uzyskania cena ich sprzedaży netto po dniu bilansowym. Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto to szacowana cena sprzedaży w zwykłym toku działalności pomniejszona o szacunkowe koszty wykończenia oraz szacunkowe koszty niezbędne do dokonania sprzedaży. Gdy cena ta jest niższa od wartości zapasu ustalonego wg ceny nabycia/kosztu wytworzenia tworzone są odpisy aktualizujące ich wartość. Możliwa do uzyskania cena sprzedaży pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku dla poszczególnych asortymentów ustalana jest na dzień wyceny na bazie (zrealizowanych lub potwierdzonych zleceń sprzedaży oraz szacowanych kosztów produkcji).
Szacunki wartości netto możliwej do uzyskania opierają się na najbardziej wiarygodnych dowodach, dostępnych nam w czasie sporządzania szacunków. Szacunki te uwzględniają również wahania cen oraz kosztów, odnoszące się bezpośrednio do zdarzeń mających miejsce po zakończeniu okresu w stopniu, w jakim zdarzenia te potwierdzają warunki istniejące na koniec okresu. Powyższe odbywa się przy założeniu, że zapasy te zostaną sprzedane w toku zwykłej działalności gospodarczej.
Grupa prowadzi działalność głównie w formie B2B rozpoczynając produkcję co do zasady w odpowiedzi na zamówienia klientów. W związku z powyższym założenie sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej jak i szacunki możliwych do uzyskania cen sprzedaży netto są wysoce prawdopodobne. Dodatkowo, wskaźnik rotacji zapasów najczęściej mieści się w przedziale 2-3 miesiące, a zapasy Grupy to głównie produkty z aluminium na bazie aluminium lub produkty z tworzyw sztucznych w związku z czym nie ulegają one degradacji.