10.23. Kapitały własne
Do końca 1996 r. jednostka dominująca działała w warunkach hiperinflacji. Na dzień przejścia na MSSF tj. 1 stycznia 2004 r. zgodnie z wymogami MSR 29 jednostka dominująca dokonała przekształcenia składników kapitału własnego, z wyjątkiem niepodzielonego wyniku lat ubiegłych stosując ogólny indeks cen, począwszy od dat, w których kapitały te zostały wniesione, lub powstały w inny sposób do dnia 31 grudnia 1996 roku.
Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy obejmuje wyemitowane przez Grupę Kęty S.A. i objęte przez akcjonariuszy akcje zarówno zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jak i jeszcze niezarejestrowane. Jest on wykazywany według wartości nominalnej zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz przeszacowania wynikającego z przekształcenia wartości tego kapitału (powstałego przed 1 stycznia 1997 roku) na dzień zastosowania MSSF po raz pierwszy zgodnie z wymogami MSR 29 (hiperinflacja).
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej
Różnice między wartością godziwą uzyskanej zapłaty i wartością nominalną akcji są ujmowane w kapitale ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej. Wartość kapitału ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstałego przed 1 stycznia 1997 roku na dzień zastosowania MSSF po raz pierwszy została przekształcona zgodnie z wymogami MSR 29 hiperinflacja.
Dywidendy
Dywidendy ujmuje się jako zobowiązania w okresie, w którym zostały uchwalone.
Kapitał z wyceny opcji dla kadry zarządzającej
Kluczowi pracownicy Grupy posiadają prawo do objęcia akcji jednostki dominującej po określonej cenie. Kapitał z emisji opcji dla kadry zarządzającej odzwierciedla wartość godziwą przyznanych opcji.
Kapitał z rachunkowości zabezpieczeń
Grupa jest stroną transakcji terminowych zabezpieczających przyszłe przepływy pieniężne. Część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, która stanowi efektywne zabezpieczenie ujmuje się bezpośrednio w inny całkowitych dochodach w pozycji kapitał z rachunkowości zabezpieczeń.
Jeśli wynik na zabezpieczanej transakcji dotyczy transakcji skutkującej następnie ujęciem składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego, związane z nią zyski lub straty, pozostają w pozycji kapitałów z rachunkowości zabezpieczeń do momentu wpływu zabezpieczanej pozycji bądź transakcji na rachunek zysków i strat, kiedy to wynik ten odnoszony jest do rachunku zysków i strat.
Zyski zatrzymane
W tej pozycji Grupa wykazuje niepodzielony zysk (stratę) z lat ubiegłych, zyski decyzją właścicieli pozostawione w Grupie oraz zyski (straty) aktuarialne związane ze świadczeniami po okresie zatrudnienia.
Różnice kursowe z przeliczenia podmiotów zależnych
Pozycja ta zawiera różnice kursowe z przeliczenia danych jednostek zależnych objętych konsolidacją, które posiadają inną walutę funkcjonalną niż polski złoty (PLN). Grupa przelicza wyżej wymienione dane według następujących procedur:
- aktywa, zobowiązania przeliczane są wg kursu z dnia bilansowego,
- przychody i koszty przeliczane są wg średnio ważonego kursu wymiany z danego okresu.
Kapitały udziałowców niekontrolujących
Udziały niekontrolujące stanowią tę część kapitałów w jednostce zależnej, której nie można bezpośrednio lub pośrednio przyporządkować do jednostki dominującej. Na dzień objęcia kontroli udziały niekontrolujące wycenia się w wartości proporcjonalnego udziału w wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto jednostki zależnej. Na kolejne daty bilansowa wartość udziałów niekontrolujących jest aktualizowana o wartość całkowitych dochodów należnych udziałowcom niekontrolującym.