Raport Zintegrowany 2023

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2023 roku oraz zmiany prezentacyjnej Rachunku Zysków i Strat przedstawionej w nocie 7.2.

Następujące zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz zatwierdzone do stosowania w UE wchodzą w życie po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Grupy za 2023 rok:

  • MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) w tym zmiany do MSSF 17 (opublikowano dnia 25 czerwca 2020) oraz zmiany do MSSF 17: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 Informacje porównawcze (opublikowano dnia 9 grudnia 2021 roku) MSSF 17, jako nowy standard rachunkowości, zmienia zasadniczo sposób ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawniania umów ubezpieczenia, tj. umów, w myśl których jedna ze stron (ubezpieczyciel) przyjmuje znaczące ryzyko ubezpieczeniowe od drugiej strony (ubezpieczonego), wyrażając zgodę na zrekompensowanie ubezpieczonemu negatywnego wpływu określonego niepewnego przyszłego zdarzenia.

Zmiany te nie ograniczają się jednak stricte do firm ubezpieczeniowych, a w pewnych okolicznościach mogą mieć także zastosowanie do pozostałych jednostek. Przykładami umów zawieranych przez korporacje, które mogą wymagać analizy są udzielone gwarancje prawidłowego wykonania kontraktu przez stronę trzecią (np. gwarancja udzielona jednostce zależnej przez jednostkę dominującą), udzielone gwarancje minimalnego poziomu produkcji (np. produkcji energii elektrycznej przez panele słoneczne) itd.

  • Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku).

Zmiana wyjaśnia, że jednostka ujawnia istotne informacje dotyczące zasad (polityki) rachunkowości oraz zawiera wskazówki i przykłady mające pomóc jednostce w ocenie, które informacje są istotne. Zmiany wyjaśniają także, że informacje dotyczące zasad (polityki) rachunkowości odnoszące się do nieistotnych transakcji, innych zdarzeń lub warunków, są nieistotne i nie muszą być ujawniane, a jeżeli jednostka ujawnia nieistotne informacje dotyczące zasad (polityki) rachunkowości, informacje takie nie mogą przesłaniać istotnych informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości.

Zmiany wskazują także, że informacje dotyczące zasad (polityki) rachunkowości, które koncentrują się na tym, w jaki sposób jednostka zastosowała wymogi MSSF w swojej własnej sytuacji, zapewniają specyficzne dla jednostki informacje, które są bardziej przydatne dla użytkowników sprawozdania finansowego niż informacje standardowe lub informacje, które jedynie powielają lub podsumowują wymogi MSSF.

  • Zmiany do MSR 8: Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku).

Zmiana wprowadza definicję wartości szacunkowych, którymi są kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny. Jednocześnie zmiana wskazuje na różnicę między zasadami (polityką) rachunkowości oraz wartościami szacunkowymi i wyjaśnia, że wpływy zmiany danych wejściowych lub zmiany metody pomiaru na wartość szacunkową stanowią zmianę wartości szacunkowych, o ile zmiany te nie wynikają z korekty błędów poprzedniego okresu.

  • Zmiany do MSR 12: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 7 maja 2021 roku).

Zmiany te służą wyjaśnieniu sposobu, w jaki przedsiębiorstwa mają rozliczać odroczony podatek dochodowy od transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji, oraz mają na celu ograniczenie rozbieżności w sprawozdawczości dotyczącej aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanego z leasingiem i zobowiązaniami z tytułu wycofania z eksploatacji.

Zastosowanie wyżej wymienionych zmian do standardów oraz interpretacji nie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za 2023 rok.