Raport Zintegrowany 2023

Taksonomia UE

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2021/2178 Grupa KĘTY S.A. prezentuje wskaźniki obrotu, nakładów inwestycyjnych (CAPEX), wydatków operacyjnych (OPEX), dotyczących działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki, która to działalność spełnia następujące warunki:

  • wnoszenie istotnego wkładu w realizacje co najmniej jednego celu środowiskowego z pośród następującego katalogu: łagodzenie zmian klimatu; adaptacja do zmian klimatu; zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych i morskich; przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym; zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola; ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów;
  • niewyrządzanie poważnych szkód dla żadnego z powyższych celów środowiskowych;
  • spełnianie technicznych kryteriów kwalifikacji;
  • prowadzenie działalności zgodnie z minimalnymi gwarancjami.

Przyjęte kryterium istotności

Za poziom istotności wskaźnika dotyczącego obrotów, nakładów inwestycyjnych (CapEx) i wydatków operacyjnych (OpEx) przyjęto wartość 0,1% skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży osiągniętych przez Grupę Kapitałową w 2023 r., w ujęciu kwotowym jest to 5,2 mln zł. W efekcie takiego założenia, wszelka działalność, z której Grupa Kapitałowa nie osiągnęła przychodów ze sprzedaży powyżej progu istotności nie podlegała weryfikacji pod kątem realizacji celów środowiskowych i nie wyrządzania poważnych szkód oraz technicznych kryteriów kwalifikacji. Działalność taka została ujęta w pozycji „Obrót z działalności nie kwalifikującej się do systematyki”.

Identyfikacja obszarów działalności zgodnych z taksonomią

Na bazie opisów działalności oraz technicznych kryteriów kwalifikacji zawartych w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2021/2139, 2023/2486 oraz 2022/1214, dokonano analizy prowadzonej w Grupie Kapitałowej działalności oraz przyporządkowania do odpowiednich kodów NACE. W wyniku tej analizy zidentyfikowano obszary kwalifikujące się do systematyki a następnie zweryfikowano czy:

  • wnoszą istotny wkład w realizację jednego z celów środowiskowych ujętych w taksonomii;
  • nie wyrządzają poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych ujętych w taksonomii;
  • spełniają techniczne kryteria kwalifikacji zawarte w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2021/2139;
  • spełniają techniczne kryteria kwalifikacji zawarte w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2023/2486.

Grupa Kapitałowa nie prowadzi działalności i gospodarczej, o której mowa w sekcjach 4.26, 4.27, 4.28, 4.29, 4.30, 4.31 załączników I i II do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2139, zmienionych rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2022/1214 z dnia 9 marca 2022 r.

Weryfikacja działalności pod kątem zgodności z Minimalnymi Gwarancjami

Zgodnie z art. 18 Rozporządzenia PEiR (UE) 2020/852 Minimalnymi Gwarancjami są procedury stosowane przez przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą, które mają zapewnić przestrzeganie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, w tym zasad i praw określonych w ośmiu podstawowych konwencjach wskazanych w Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy oraz zasad i praw określonych w Międzynarodowej karcie praw człowieka.

Bazując na powyższych Wytycznych ONZ oraz Rekomendacjach OECD, przeprowadzono analizę w zakresie spełnienia Minimalnych Gwarancji przy prowadzeniu działalności objętej systematyką, tzn. odniesienia się do:

  • praw człowieka, w tym praw pracowniczych (np. przeciwdziałanie takiemu zjawisku jak mobbing),
    praw konsumentów i praw społeczności;
  • praktyk korupcyjnych;
  • niezgodności z literą i duchem przepisów prawa podatkowego;
  • nieuczciwej konkurencji.

Zastosowane zasady rachunkowości

W celu obliczenia wskaźnika obrotu, mianownik stanowiły całkowite skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej za 2023 r. ujawnione w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w pozycji „Przychody z umów z klientami” zaprezentowane w nocie 13.1.

  1. w zakresie obrotu ze zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnej z systematyką) uwzględniono: – przychody ze sprzedaży produktów zwiększających efektywność energetyczną budynków spełniających techniczne kryteria kwalifikacji (systemy stolarki aluminiowej oraz rolet zewnętrznych)
    • wartość wyprodukowanego aluminium wtórnego oszacowana na bazie transakcji przyjęcia na magazyn ze zleceń produkcyjnych (brak danych dot. przychodów ze sprzedaży ze względu na fakt, iż cała produkcja podlega dalszemu przetworzeniu w ramach Grupy Kapitałowej);
  2. w zakresie obrotu dotyczącego działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) uwzględniono przychody ze sprzedaży produktów zwiększających efektywność energetyczną budynków dla których nie ma możliwości weryfikacji technicznych kryteria kwalifikacji (np. akcesoria, uszczelki nie przyporządkowane do określonych typów systemów stolarki aluminiowej).

W celu obliczenia wskaźnika nakładów inwestycyjnych, mianownik stanowiła suma zwiększeń dokonanych w 2023 r. w zakresie rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych, które są zaprezentowane w notach nr 17 „Rzeczowy majątek trwały” oraz 20 „Wartości niematerialne”, Skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

  1. w zakresie nakładów inwestycyjnych dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnej z systematyką) uwzględniono:
    • nakłady inwestycyjne dotyczące działalności polegającej na produkcji elementów zwiększających efektywność energetyczną budynków, skalkulowane jako iloczyn wszystkich nakładów poniesionych
      na tę działalność oraz wskaźnik udziału procentowego obrotu produktami spełniającymi kryteria techniczne w całości obrotu elementami zwiększającymi efektywność energetyczną budynków (wskaźnik ten wyniósł 0,41);
    • nakłady inwestycyjne bezpośrednio dotyczące produkcji aluminium wtórnego.
  2. w zakresie nakładów inwestycyjnych dotyczących działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) skalkulowane jako iloczyn wszystkich nakładów poniesionych na tę działalność oraz wskaźnik udziału procentowego obrotu produktami nie spełniającymi kryteriów technicznych w całości obrotu elementami zwiększającymi efektywność energetyczną budynków (wskaźnik ten wyniósł 0,59).

W celu obliczenia wskaźnika wydatków operacyjnych, mianownik stanowiły bezpośrednie, nieskapitalizowane koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi, działaniami w zakresie renowacji budynków, leasingiem krótkoterminowym, konserwacją i naprawami oraz wszelkie inne bezpośrednie wydatki związane z bieżącą obsługą składników rzeczowych aktywów trwałych.

  1. w zakresie wydatków operacyjnych dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnej z systematyką) uwzględniono:
    • wydatki operacyjne dotyczące działalności polegającej na produkcji elementów zwiększających efektywność energetyczną budynków, skalkulowane jako iloczyn wszystkich wydatków operacyjnych poniesionych na tę działalność oraz wskaźnik udziału procentowego obrotu produktami spełniającymi kryteria techniczne w całości obrotu elementami zwiększającymi efektywność energetyczną budynków (wskaźnik ten wyniósł 0,41),
    • wydatki operacyjne bezpośrednio dotyczące produkcji aluminium wtórnego.
  2. w zakresie wydatków operacyjnych dotyczących działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) skalkulowane jako iloczyn wszystkich wydatków operacyjnych poniesionych na tę działalność oraz wskaźnik udziału procentowego obrotu produktami nie spełniającymi kryteriów technicznych w całości obrotu elementami zwiększającymi efektywność energetyczną budynków (wskaźnik ten wyniósł 0,59).

Zasady zastosowane przy kalkulacji wskaźników

Do kalkulacji wskaźników wykorzystano definicje zawarte w Załączniku I do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178. Wskaźniki zostały obliczone z uwzględnieniem zasady unikania podwójnego liczenia, tj. poszczególne rodzaje działalności Grupy Kapitałowej przypisano wyłącznie do jednej działalności kwalifikującej się. Podobną zasadę zastosowano dla wskaźników opisujących nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne. W przypadku, gdy dana działalność generująca przychody w 2023 roku przypisana została do którejś z działalności kwalifikujących się do systematyki, wówczas także nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne powiązane z tą działalnością zostały przypisane wyłącznie do tej działalności.

Kluczowe Wskaźniki Wyników

Poniższe tabele prezentują kluczowe wskaźniki wyników Grupy Kapitałowej Grupa KĘTY S.A. w 2023 r.

Udział procentowy obrotu z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką

Rok obrotowy 2023 2023 Kryteria dot. istotnego wkładu Kryteria dot. zasady „nie wyrządzaj poważnych szkód”
Działalność gospodarcza (1) Kod
lub
kody
(2)
Obrót
(wartość
bezwzględna)
(3)
Część
obrotu
(4)
Łagodzenie
zmian
klimatu
(5)
Adaptacja
do
zmian
klimatu (6)
Zasoby
wodne
i
morskie (7)
Zanieczyszczenie (8) Gospodarka
o
obiegu
zamkniętym (9)
Bioróżnorodność (10) Łagodzenie
zmian
klimatu
(11)
Adaptacja do zmian klimatu (12) Zasoby wodne i morskie (13) Zanieczyszczenie (14) Gospodarka o obiegu zamkniętym (15) Bioróżnorodność (16) Minimalne gwarancje (17) Udział działalności zgodnej z systematyką (A.1) lub kwalifikującej się do systematyki (A.2), obrotu rok 2022 (18) Kategoria (działalność wspomagająca) (19) Kategoria („działalność na rzecz przejścia”) (20)
wartość wyrażona w: tys zł % T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T/N T/N T/N T/N T/N T/N T/N % E T
A. DZIAŁALNOŚĆ KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
A.1. Rodzaje działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodna z systematyką)
3.5. Produkcja sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną budynków CCM 3.5 976 751 18,7% T N N/EL N/EL N/EL N/EL ND T T T T T T 17,0% E
3.8. Produkcja aluminium wtórnego CCM 3.8 611 472 11,7% T N N/EL N/EL N/EL N/EL ND T T T T T T 10,0% E
Obrót ze zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnej z systematyką) (A.1) 1 588 223 30,4% 30,4% 0 0 0 0 0 27,0%
w tym wspomagająca 2 199 694 30,4% 30,4% 0 0 0 0 0 27,0%
w tym na rzecz przejścia                  
A.2 Działalność kwalifikująca się do systematyki, ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)
3.5. Produkcja sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną budynków CCM 3.5 1 395 337 26,7% N N N/EL N/EL N/EL N/EL 24,1%
Obrót z działalności i kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 1 395 337 26,7% 24,1%
A. OBRÓT Z DZIAŁALNOŚCI KWALIFIKUJĄCEJ SIĘ DO SYSTEMATYKI (A.1 + A.2)   2 983 560 57,2% 30,4% 0 0 0 0 0               51,1%    
B. DZIAŁALNOŚĆ NIEKWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
Obrót z działalności i niekwalifikującej się do systematyki (B)   2 235 043 42,8%
OGÓŁEM (A + B)   5 218 603 100,0%
Wzrost udziału obrotów z działalności zrównoważonej środowiskowo z poziomu 27% do 30,4% wynikał głównie z mniejszej wartości obrotu z działalności niekwalifikującej się do systematyki (spadek z 48,9% do 42,8%). W ujęciu wartościowym obrót z działalności zrównoważonej środowiskowo (pozycja A.1) wyniósł 1 588 223 zł i był niższy od wartości zeszłorocznych o ok 1% głównie ze względu na niższe ceny głównego surowca (aluminium) na rynkach światowych.

Udział procentowy nakładów inwestycyjnych z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką

Rok obrotowy 2023 2023 Kryteria dot. istotnego wkładu Kryteria dot. zasady „nie wyrządzaj poważnych szkód”
Działalność gospodarcza (1) Kod
lub
kody
(2)
Nakłady inwestycyjne w ujęciu bezwzględna
(3)
Udział procentowy nakładów inwestycyjnuch
(4)
Łagodzenie
zmian
klimatu
(5)
Adaptacja
do
zmian
klimatu (6)
Zasoby
wodne
i
morskie (7)
Zanieczyszczenie (8) Gospodarka
o
obiegu
zamkniętym (9)
Bioróżnorodność (10) Łagodzenie
zmian
klimatu
(11)
Adaptacja do zmian klimatu (12) Zasoby wodne i morskie (13) Zanieczyszczenie (14) Gospodarka o obiegu zamkniętym (15) Bioróżnorodność (16) Minimalne gwarancje (17) Udział działalności zgodnej z systematyką (A.1) lub kwalifikującej się do systematyki (A.2), Nakłady inwestycyjne rok 2022 (18) Kategoria (działalność wspomagająca) (19) Kategoria („działalność na rzecz przejścia”) (20)
wartość wyrażona w: tys zł % T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T/N T/N T/N T/N T/N T/N T/N % E T
A. DZIAŁALNOŚĆ KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
A.1. Rodzaje działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodna z systematyką)
3.5. Produkcja sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną budynków CCM 3.5 59 333 15,7% T N N/EL N/EL N/EL N/EL ND T T T T T T 15,3% E
3.8. Produkcja aluminium wtórnego CCM 3.8 10 047 2,7% T N N/EL N/EL N/EL N/EL ND T T T T T T 3,6% E
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności i zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnej z systematyką) (A.1) 69 381 18,3% 18,3% 0 0 0 0 0 19,0%
w tym wspomagająca 69 381 18,3% 18,3% 0 0 0 0 0 19,0%
w tym na rzecz przejścia                  
A.2 Działalność kwalifikująca się do systematyki, ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)
3.5. Produkcja sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną budynków CCM 3.5 84 761 22,4% N N N/EL N/EL N/EL N/EL 21,7%
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności i kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 84 761 22,4% 21,7%
A. NAKŁADY INWESTYCYJNE KWALIFIKUJĄCE SIĘ DO SYSTEMATYKI (A.1 + A.2)   154 141 40,7% 18,3% 0 0 0 0 0               40,7%    
B. DZIAŁALNOŚĆ NIEKWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności i niekwalifikującej się do systematyki (B)   224 230 59,3%
OGÓŁEM (A + B)   378 371 100,0%
Wskaźnik udziału nakładów inwestycyjnych tyt. działalności zrównoważonej środowiskowo (A1) utrzymał się na zbliżonym do zeszłorocznego poziomu. Wartość nakładów zrealizowana w 2023 r. (69 381 tys. zł.) była o ok 5% niższa od wartości zrealizowanej w roku ubiegłym.

Udział procentowy wydatków operacyjnych z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką

Rok obrotowy 2023 2023 Kryteria dot. istotnego wkładu Kryteria dot. zasady „nie wyrządzaj poważnych szkód”
Działalność gospodarcza (1) Kod
lub
kody
(2)
Wydatki operacyjne (wartość  bezwzględna)
(3)
Część wydatków operatywnych
(4)
Łagodzenie
zmian
klimatu
(5)
Adaptacja
do
zmian
klimatu (6)
Zasoby
wodne
i
morskie (7)
Zanieczyszczenie (8) Gospodarka
o
obiegu
zamkniętym (9)
Bioróżnorodność (10) Łagodzenie
zmian
klimatu
(11)
Adaptacja do zmian klimatu (12) Zasoby wodne i morskie (13) Zanieczyszczenie (14) Gospodarka o obiegu zamkniętym (15) Bioróżnorodność (16) Minimalne gwarancje (17) Udział działalności zgodnej z systematyką (A.1) lub kwalifikującej się do systematyki (A.2), Wydatki operacyjne rok 2022 (18) Kategoria (działalność wspomagająca) (19) Kategoria („działalność na rzecz przejścia”) (20)
wartość wyrażona w: tys zł % T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T, N, N/EL T/N T/N T/N T/N T/N T/N T/N % E T
A. DZIAŁALNOŚĆ KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
A.1. Rodzaje działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodna z systematyką)
3.5. Produkcja sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną budynków CCM 3.5 7 611 10,7% T N N/EL N/EL N/EL N/EL ND T T T T T T 10,1% E
3.8. Produkcja aluminium wtórnego CCM 3.8 581 0,8% T N N/EL N/EL N/EL N/EL ND T T T T T T 1,7% E
Wydatki operacyjne dot. zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnej z systematyką) (A.1) 8 192 11,5% 11,5% 0 0 0 0 0 11,8%
w tym wspomagająca 8 192 11,5% 11,5% 0 0 0 0 0 11,8%
w tym na rzecz przejścia                  
A.2 Działalność kwalifikująca się do systematyki, ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)
3.5. Produkcja sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną budynków CCM 3.5 10 873 15,3% N N N/EL N/EL N/EL N/EL 14,3%
Wydatki operacyjne dot. działalności i kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 10 873 15,3% 14,3%
A. WYPADKI OPERACYJNE Z TYTUŁU DZIAŁALNOŚCI KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI (A.1 + A.2)   19 065 26,8% 11,5% 0 0 0 0 0               26,2%    
B. DZIAŁALNOŚĆ NIEKWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
Wydatki operacyjne dot. działalności i niekwalifikującej się do systematyki (B)   52 072 73,2%
OGÓŁEM (A + B)   71 137 100,0%
Wartość wydatków operacyjnych dot. Zrównoważonej środowiskowo działalności (A.1) utrzymał się na porównywalnym do zeszłorocznego poziomie. Wartość tych wydatków (8 192 tys. zł) była o 15% wyższa od zrealizowanych w roku poprzednim.