Raport Zintegrowany 2023

Gospodarka obiegu zamkniętego

Realizacja idei gospodarki obiegu zamkniętego

  • GRI 301-2

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to koncepcja, która polega na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu niekorzystnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko.

Spółki Grupy KĘTY podjęły szereg działań wpisujących się w tę koncepcję, a każdy z segmentów operacyjnych określił specyficzny cel służący zwiększeniu udziału materiałów z recyklingu w wyrobach:

Zwiększenie udziału złomów aluminium w profilach wyciskanych.

Wzrost udziału produkowanych folii i laminatów opakowaniowych nadających się do recyklingu.

Wzrost liczby obiektów certyfikowanych ekologicznie, realizowanych w systemach Aluprof.

W Grupie KĘTY S.A. procesowi recyklingu podlegają odpady aluminium wytwarzane na terenie zakładów produkcyjnych oraz zakupione z rynku. Odpady te stanowią komponent surowców do produkcji wlewków aluminiowych, wykorzystywanych w procesie wyciskania kształtowników.

Zakład selektywnie gromadzi poszczególne gatunki złomów, dzięki czemu podczas wtórnego wytopu nie stosuje się oddziaływujących niekorzystnie na środowisko topników.

Procesowi towarzyszą rygorystyczne wymagania, co do jakości zakupywanego złomu, dzięki czemu do przetopu nie trafia aluminium zanieczyszczone, a do powietrza szkodliwe związki, które mogłyby stanowić zagrożenie dla środowiska.

SSA i SOG nie prowadzą bezpośrednio procesów odzysku lub recyklingu odpadów. W przypadku tych segmentów bardzo istotny aspekt stanowi oferowanie na rynku wyrobów o wysokiej zawartości materiałów z recyklingu lub nadających się do recyklingu.

Ambicją SSA jest dostarczanie niezawodnych rozwiązań architektonicznych i współtworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw w branży budowlanej a co za tym idzie wzrost udziału produktów segmentu w inwestycjach certyfikowanych środowiskowo. Lista budynków certyfikowanych z udziałem rozwiązań Aluprof stale rośnie.

W głównej mierze spowodowane jest to wzrostem świadomości inwestorów, co skutkuje wznoszeniem budynków w zrównoważony sposób, w oparciu o materiały przyjazne środowisku i ludziom. Produkty Aluprof, bazujące na profilach o wysokiej zawartości materiałów z recyklingu dobrze wpisują się w ten trend.

Poza spełnieniem norm dotyczących termiki, akustyki, wytrzymałości czy odporności na warunki atmosferyczne systemy okienno-drzwiowe oraz fasadowe Aluprof posiadają deklaracje środowiskowe EPD oraz dodatkową certyfikację środowiskową Cradle to Cradle, dzięki czemu są uznawane w systemach certyfikacji budynków w ramach programów BREEAM, LEED, DGNB.

Z kolei SOG jako lider rynku opakowań giętkich w Polsce i liczący się dostawca w Europie rozwija produkcję opakowań nadających się do recyklingu. Są to opakowania na bazie papieru i uszlachetnionego papieru, a także na bazie tworzyw sztucznych o jednorodnej strukturze.

Budowa laminatów oraz mniejszy stopień zadrukowania od obecnie stosowanych sprawia, że są łatwiejsze w recyklingu. W zakresie opakowań z tworzyw sztucznych segment koncentruje się na wzroście sprzedaży folii BOPP, laminatów na bazie folii polipropylenowych i polietylenowych oraz laminatów na bazie poliolefin.

W roku 2023:

  • w SWW zwiększono do poziomu 74% łączny udział złomu w produkcji wlewków ze stopów miękkich, co stanowi wzrost o 5% r/r;
  • w SSA ilość obiektów w systemach Aluprof uwzględnionych w bazach obiektów certyfikowanych wzrosła o kolejne 42 prestiżowe inwestycje;
  • w SOG po raz kolejny zwiększono udział produkowanych folii i laminatów nadających się do recyklingu w całkowitej produkcji opakowań – wzrost w ujęciu ilościowym liczonym w m2 r/r wyniósł 0,3% i osiągnął poziom 90%.

Realizacja projektów wpisujących się w ideę tzw. Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Grupa Kapitałowa Jednostka 2022 r. 2023 r. Zmiana r/r
spółki zlokalizowane w Polsce
Udział łączny złomu w produkcji wlewków ze stopów miękkich % 70,5 74,0 5%
Ilość obiektów w systemach Aluprof uwzględnionych w danym roku w bazach obiektów certyfikowanych szt. 41,0 42,0 2%
Procentowy udział ilości folii i laminatów do recyklingu liczony w m2 % 89,9 90,2 0,3%
Grupa KĘTY S.A. Jednostka 2022 r. 2023 r. Zmiana r/r
Udział łączny złomu w produkcji wlewków ze stopów miękkich % 70,5 74,0 5%