Polityka jest dostępna w bazie OrangeBook System Zarzadzania Procesami Strategicznymi a stronom zewnętrznym udostępniania na stronie.
-
GRI 205-2
-
GRI 415-1
Naszymi wartościami są standardy moralne, etyka i kultura biznesowa, innowacyjność rozwiązań i odpowiedzialność społeczna odzwierciedlające sposób funkcjonowania Grupy Kapitałowej Grupa KĘTY S.A.
Grupa Kapitałowa Grupy KĘTY S.A. prowadzi działalność zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi, kierując się wypracowanym systemem wartości, którego podstawą jest profesjonalizm, etyka i wzajemny szacunek.
Nadzór nad obszarem etycznym sprawuje Dyrektor ds. CSR oraz Rzecznik Etyki Biznesu. Przedstawiają oni
do zatwierdzenia przez Komitet ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu propozycje działań na rzecz popularyzacji Kodeksu Etycznego oraz kultury korporacyjnej, opartej na etyce i poszanowaniu powszechnie przyjętych wartości oraz inicjują i uczestniczą w procesie tworzenia programów szkoleniowych w obszarach związanych z etyką i kulturą organizacyjną Grupy Kapitałowej Grupa KĘTY S.A. Dodatkowo w każdym Segmencie Operacyjnym powołana jest Komisja Etyki Biznesu. W roku 2023 łącznie w procesie udział brało 17 osób (Segmentowe Komisje Etyki, Rzecznik Etyki Biznesu, Dyrektor ds. CSR). Funkcja Rzecznika Etyki Biznesu w Grupie Kapitałowej Grupy KĘTY S.A., jak również praca w Komisjach ds. Etyki Biznesu są funkcjami sprawowanymi społecznie.
W roku 2023 zorganizowano szkolenie pt. Metodyka prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających prowadzone przez eksperta zewnętrznego dla członków Komisji Etyki Biznesu a mające na celu zapewnienia odpowiednich kompetencji dla członków Komisji.
W ramach organizacji funkcjonują polityki i szczegółowe procedury definiujące zagadnienia etyczne i procesy wrażliwe etycznie. Kluczowe znaczenie ma Kodeks Etyczny – Zasady Etyki i Postępowania w Biznesie w Grupie Kapitałowej Grupy KĘTY. Dokument ten prezentuje podstawowe normy uznane przez społeczność firm Grupy Kapitałowej Grupa KĘTY S.A. za wspólne.
Reguluje podejście firmy i jej pracowników do obszarów takich jak rynek, środowisko, społeczności lokalne i relacje wewnętrzne. Kodeks Etyczny jasno definiuje i reguluje podejście organizacji do udziału w życiu publicznym, poprzez deklarację, iż: „Utrzymujemy przejrzyste, wolne od przekupstwa oraz niewłaściwych nacisków relacje z urzędnikami władz lokalnych oraz przedstawicielami świata polityki.” W roku 2023 Grupa Kapitałowa nie przekazała żadnej darowizny na rzecz partii politycznych.
Integralną polityką powiązaną z Kodeksem Etycznym jest Polityka Antykorupcyjna
Zgodnie z zapisami niniejszej polityki Grupa KĘTY S.A. sprzeciwia się wszelkim działaniom noszącym znamiona korupcji oraz aktywnie przeciwdziała jej występowaniu. Działania oraz decyzje podejmowane przez nas są zawsze zgodne
z prawem, a wszelkiego typu decyzje w zakresie współpracy podejmujemy wyłącznie w oparciu o merytoryczne przesłanki. Celem polityki jest ograniczenie ryzyka wystąpienia zjawiska korupcji zarówno w relacjach zewnętrznych jak i wewnętrznych firmy. Dotyczy ona wszystkich pracowników Grupy KĘTY oraz spółek zależnych, a także osób i podmiotów działających w imieniu i na rzecz tych spółek.
Przeczytaj więcej
www.grupakety.com
W 2023 roku 1291 pracowników w tym: kadra managerska (dyrektorzy i kierownicy) brała udział w szkoleniu dotyczącym Kodeksu Etycznego obowiązującego w Grupie Kapitałowej Grupy KĘTY S.A. oraz powiązanych z nim polityk (Polityka antykorupcyjna; Polityka przeciwdziałania konfliktowi interesów; Polityka różnorodności; Polityka poszanowania godności w miejscu pracy) przeprowadzonym na wewnętrznej platformie szkoleniowej eOK. Jednocześnie 122 osoby brały udział w szkoleniu „Polityka antykorupcyjna” prowadzonym przez zewnętrznych ekspertów.
Na kwestie etyczne patrzymy szeroko – w firmie funkcjonuje dodatkowo szereg obowiązujących procedur
i polityk. Kwestie zagadnień etycznych znajdują się w kompetencji wszystkich obszarów biznesowych organizacji.
- Polityka i procedura Różnorodności;
- Polityka Poszanowania Praw Człowieka;
- Polityka i procedura Zarządzania Ryzkiem;
- Procedura Kontroli Wewnętrznej;
- Procedura Audytu Wewnętrznego;
- Procedura Zasad Etycznego Biznesu;
- Procedura Kodeks Postępowania Dostawców;
- Procedura Raportowanie transakcji z podmiotami powiązanymi;
- Procedura ceny transferowe;
- Procedury z obszaru Zakupy;
- Polityka i procedura Personalna;
- Polityka i procedura Wynagrodzeń;
- Procedura Umowy z Dostawcami.
Zapisy Kodeksu Etycznego obowiązującego w Grupie Kapitałowej wskazują sposób zgłaszania naruszeń jak również możliwość zgłaszania wątpliwości, co do zachowań. Przekazywanie zgłoszeń może odbywać się różnymi kanałami – bezpośrednio do Rzecznika Etyki Biznesu, listownie lub na specjalny adres poczty elektronicznej.
Wszystkie te kanały są wskazane w Kodeksie Etycznym. Kodeks dostępny jest w formie elektronicznej w bazie OrangeBook a na wydziałach produkcyjnych ulokowane są specjalne tablice informujące o kluczowych wartościach w nim opisanych oraz informacje w jakiej formie można zgłaszać naruszenia. W Spółce nie funkcjonują osobne infolinie i telefony zaufania, wprowadzono natomiast elektroniczny kanał umożliwiający bezpośredni kontakt pracowników z Członkiem Zarządu.
W roku 2023 do Rzecznika Etyki Biznesu wpłynęły 3 zgłoszenia, w tym 2 z nich dotyczące naruszenia polityki poszanowania godności w miejscu pracy. W wyniku prac Komisji Etyki w dwóch przypadkach nie potwierdzono naruszenia a w trzecim nie prowadzono postępowania ze względu na zbyt ogólny charakter zgłoszenia oraz odniesienie się do spraw nie związanych z wykonywaną pracą.
W roku 2023 Spółka monitorowała proces legislacyjny związany z Ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa. Ze względu na brak zakończenia tego procesu Spółka kontynuuje proces przygotowania organizacji do nowych regulacji na bazie aktualnego projektu ww. ustawy.