Raport Zintegrowany 2023

Zbiór zasad ładu korporacyjnego

Zakres ładu korporacyjnego

Zgodnie z Regulaminem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Grupa KĘTY (dalej: „Spółka lub Emitent”) jako spółka publiczna zobowiązana jest do przestrzegania Dobrych Praktyk spółek notowanych na GPW 2021 („Dobre Praktyki”) stanowiących zbiór zasad postępowania odnoszących się w szczególności do organów spółek notowanych na GPW i ich akcjonariuszy.

 

Dokument dostępny jest na stronie internetowej GPW pod adresem: https://www.gpw.pl/dobre-praktyki.

Grupa KĘTY nie zdecydowała się stosować innych zasad ładu korporacyjnego niż wskazane powyżej, jak również nie stosuje praktyk w zakresie ładu korporacyjnego wykraczających poza wymogi przewidziane prawem krajowym.

Oświadczenie Zarządu o przestrzeganiu zasad ładu korporacyjnego

Zasady 2.1. „Spółka powinna posiadać politykę różnorodności wobec zarządu oraz rady nadzorczej, przyjętą odpowiednio przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie. Polityka różnorodności określa cele i kryteria różnorodności m.in. w takich obszarach jak płeć, kierunek wykształcenia, specjalistyczna wiedza, wiek oraz doświadczenie zawodowe, a także wskazuje termin i sposób monitorowania realizacji tych celów. W zakresie zróżnicowania pod względem płci warunkiem zapewnienia różnorodności organów spółki jest udział mniejszości w danym organie na poziomie nie niższym niż 30%.”

Spółka informuje, że nie posiada polityki różnorodności w odniesieniu do członków organów zarządzających i nadzorujących Spółki przyjętej odpowiednio przez radę nadzorczą i walne zgromadzenie. Spółka w żaden sposób nie ogranicza i nie dyskryminuje osób kandydujących do ww. organów pod jakimkolwiek względem. Wybór jest dokonywany w szczególności przy uwzględnieniu ich wiedzy merytorycznej, kompetencji oraz posiadanego doświadczenia.

Zasady 2.2. „Osoby podejmujące decyzje w sprawie wyboru członków zarządu lub rady nadzorczej spółki powinny zapewnić wszechstronność tych organów poprzez wybór do ich składu osób zapewniających różnorodność, umożliwiając m.in. osiągnięcie docelowego wskaźnika minimalnego udziału mniejszości określonego na poziomie nie niższym niż 30%, zgodnie z celami określonymi w przyjętej polityce różnorodności, o której mowa w zasadzie 2.1.”

Spółka informuje, że z uwagi na fakt, iż nie posiada polityki różnorodności w odniesieniu do członków organów zarządzających i nadzorujących powyższa zasada nie jest stosowana.

Zasada 3.7. „Zasady 3.4. – 3.6. mają zastosowanie również w przypadku podmiotów z grupy spółki o istotnym znaczeniu dla jej działalności, jeśli wyznaczono w nich osoby do wykonywania tych zadań”.

Spółka informuje, że Zasada 3.7. jej nie dotyczy. W pozostałych spółkach należących do Grupy Kapitałowej o istotnym znaczeniu dla jej działalności nie zostały wyznaczone osoby odpowiedzialne za kierowanie systemami audytu, compliance, zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej. Za utrzymywanie skuteczności tych funkcji w ramach całej Grupy Kapitałowej i kierowanie nimi odpowiedzialne są osoby zatrudnione w spółce matce tj. Grupie KĘTY S.A., które wspierane są operacyjnie przez wyznaczonych pracowników w spółkach o istotnym znaczeniu dla działalności Grupy Kapitałowej. Grupa KĘTY S.A. dokonuje okresowej oceny sposobu funkcjonowania tych systemów w ramach grupy kapitałowej biorąc pod uwagę m.in. skalę i specyfikę jej działalności. W przypadku podjęcia decyzji o zmianie sposobu funkcjonowania tych systemów i zatrudnieniu osób odpowiedzialnych za te funkcje w pozostałych spółkach brane będą pod uwagę zasady 3.4.-3.6.

W dniu 20 czerwca 2023 r. Emitent przekazał informację dotyczącą incydentalnego naruszenia Dobrych Praktyk. W dniu 20 czerwca 2023 r., tj. na dzień przed terminem Walnego Zgromadzenia, akcjonariusz Emitenta, korzystając z prawa wynikającego z art. 401 § 4 Kodeksu spółek handlowych, zgłosił projekt uchwały dotyczący sprawy znajdującej się w porządku obrad Walnego Zgromadzenia, w związku z czym doszło do incydentalnego naruszenia zasady 4.8. Dobrych Praktyk 2021, rekomendującej publikację projektów uchwał na 3 dni przed planowaną datą WZA.

Spółka, informując o naruszeniu Dobrych Praktyk, zamieściła komentarz dotyczący incydentalnego naruszenia powyższej zasady: 

„Grupa KĘTY S.A. w ogłoszeniu o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia na dzień 21 czerwca 2023 r. zarekomendowała akcjonariuszom zgłaszanie projektów uchwał najpóźniej na 3 dni przed odbyciem Walnego Zgromadzenia, jednak w dniu 20 czerwca 2023 r. tj. na dzień przed terminem Walnego Zgromadzenia, akcjonariusz Emitenta korzystając z prawa wynikającego z art. 401 § 4 Kodeksu spółek handlowych, zgłosił projekt uchwały dotyczący sprawy znajdującej się w porządku obrad Walnego Zgromadzenia. W związku z powyższym doszło do incydentalnego naruszenia zasady 4.8. Dobrych Praktyk 2021”.

Spółka poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat, tj. od momentu wejścia w życie DPSN 2021, tj. od 1 lipca 2021 r. do dnia 20 czerwca 2023 r., nie miały miejsca przypadki incydentalnego naruszenia zasady 4.8. Dobrych Praktyk 2021.