- dostosowanie organizacji do trendów i wymogów rynku w obszarze ESG;
- inicjowanie i koordynowanie działań w obszarach CSR, ESG, zrównoważony rozwój;
- koordynację prac Komitetu sterującego ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (Komitet).
-
GRI 2-11
-
GRI 2-12
-
GRI 2-13
-
GRI 2-14
-
GRI 2-15
-
GRI 2-16
-
GRI 2-17
-
GRI 2-18
-
GRI 2-19
-
GRI 2-20
-
GRI 2-23
-
GRI 2-24
-
GRI 2-25
-
GRI 2-26
-
GRI 2-27
Nadzór nad zarządzaniem zrównoważonym rozwojem w Grupie Kapitałowej Grupy KĘTY S.A. sprawuje Zarząd. Zarząd opracowuje i realizuje strategię, Rada Nadzorcza natomiast sprawuje stały nadzór nad działalnością Spółki we wszystkich obszarach jej działalności, w tym realizacji strategii biznesowej, której integralną częścią jest strategia ESG.
Struktura Zarządu i Rady Nadzorczej wraz z Komitetami opisane zostały szczegółowo w sekcji: „Struktura zarządzania”; „Rada Nadzorcza i Komitety Rady Nadzorczej” oraz „Zarząd”. Przewodniczący Rady Nadzorczej nie jest jednocześnie Dyrektorem wysokiego szczebla w Grupie KĘTY S.A. ani w żadnej spółce z Grupy Kapitałowej.
Zrównoważony Rozwój, ESG są w kompetencjach Prezesa Zarządu.
W strukturach podległych Prezesowi Zarządu znajduje się Dział CSR wraz z Dyrektorem ds. CSR, który koordynuje i rozwija procesy w zakresie oddziaływania organizacji na społeczeństwo, środowisko, etykę jak również jest odpowiedzialny za przygotowanie polityk w tych obszarach.
Głównym celem funkcjonowania Działu CSR jest kreowanie i budowanie struktur, kierunku działań w zakresie zrównoważonego rozwoju spółek Grupy Kapitałowej, świadomości społecznej odpowiedzialności biznesu i obszarów ESG wśród pracowników jak również prowadzenie działań na zewnątrz Grupy Kapitałowej.
Skład, rolę i zadania Komitetu definiuje wewnętrzna procedura Corporate Social Responsibility.
- Zarząd Grupy KĘTY S.A.;
- Prezesi Segmentów Operacyjnych;
- Prezes CR Dekret;
- Rzecznik Etyki Biznesu;
- Dyrektor ds. CSR.
Dyrektor ds. CSR odpowiedzialny jest za zwoływanie posiedzeń Komitetu oraz ewentualne rozszerzanie jego składu (zgodnie z planem posiedzeń Komitetu – zapraszani są dodatkowi uczestnicy: członkowie doraźni). Posiedzenia Komitetu odbywają się min. raz w roku. Jego główną rolą jest nadzór nad realizacją procesów społecznych i środowiskowych oraz dbałość o zrównoważony rozwój firmy w odniesieniu do wyznaczonej misji, wizji i wartości oraz przyjętej strategii ESG.
W 2023 r. odbyły się dwa posiedzenia Komitetu. Głównymi tematami poruszanymi na spotkaniach były:
- omówienie strategii ESG wraz z postępem realizacji wyznaczonych celów wraz z aktualizacją wskaźnika: Wzrost liczby obiektów certyfikowanych ekologicznie realizowanych w systemach Aluprof,
- rekomendacje Komitetu w zakresie działań społecznych,
- omówienie i przyjęcie działań podnoszących poziom świadomości etycznej – szkolenia dla pracowników z etyki na wewnętrznej platformie eOK,
- otoczenie prawno – rynkowe mające wpływ na zakres wymaganych ujawnień.
Dyrektor ds. CSR wraz z Managerami Sektorowymi, którzy w strukturach Grupy Kapitałowej odpowiadają za procesy ESG, w tym: Dyrektor ds. Jakości i Ochrony Środowiska, Główny Specjalista ds. HR, Dyrektor ds. RI, Dyrektor ds. Compliance i Zarządzania Ryzykiem, Główny Specjalista ds. obsługi Rady Nadzorczej wypracowuje i przygotowuje na posiedzenia Komitetu i w konsekwencji do decyzji Zarządu strategiczne projekty i polityki w obszarze ESG.
Polityki regulujące podejście firmy do obszarów ESG, w tym m.in: Kodeks Etyczny, Polityka Klimatyczna, Polityka Poszanowania Praw Człowieka (odwołująca się do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), Kodeks Postępowania Dostawców Grupy Kapitałowej Grupa KĘTY S.A., Polityka Bezpieczeństwa i Higieny Pracy – są podstawą dla organizacji w nadzorowaniu procesów należytej staranności. Strategiczne tematy implementowane są do polityk i procedur. Polityki są podpisywane przez wszystkich Członków Zarządu Spółki i Prezesów Segmentów Operacyjnych i publikowane w ramach wewnętrznej platformy OrangeBook – System Zarządzania Procesami Strategicznymi.
Celem zachowania spójnego i efektywnego nadzoru oraz systemu kontroli raz w roku odbywa się weryfikacja zgodności procedur i polityk Grupy Kapitałowej z procedurami i politykami spółek, które wchodzą w jej skład. W procesie przeglądu potwierdzane są zgodności lub analizowane przyczyny ewentualnych niezgodności.
Jako sygnatariusz inicjatywy Global Compact Grupa Kapitałowa podejmuje działania na rzecz wspierania 10 celów i przekłada je do konkretnych polityk i procedur. Procedura 05.30_Zasady etycznego biznesu mapuje proces należytej staranności w obszarze respektowania 10 zasad inicjatywy Global Compact.
10 zasad Global Compact
LP. | Zasada Global Compact | Powiązane procedury/dokumenty |
---|---|---|
1 | Popieranie i przestrzeganie praw człowieka przyjętych przez społeczność międzynarodową |
|
2 | Eliminacja wszelkich przypadków łamania praw człowieka przez firmę. |
|
3 | Poszanowanie wolności stowarzyszania się. |
|
4 | Eliminacja wszelkich form pracy przymusowej. |
|
5 | Zniesienie pracy dzieci. |
|
6 | Efektywne przeciwdziałanie dyskryminacji w sferze zatrudnienia. |
|
7 | Prewencyjne podejście do środowiska naturalnego. |
|
8 | Podejmowanie inicjatyw mających na celu promowanie postawy odpowiedzialności ekologicznej |
|
9 | Stosowanie i rozpowszechnianie przyjaznych środowisku technologii. |
|
10 | Przeciwdziałanie korupcji we wszystkich formach, w tym wymuszeniom i łapówkarstwu. |
|
Pozostałe procedury opisujemy również w sekcji „Odpowiedzialność środowiskowa” i „Procesy etyczne i przeciwdziałanie korupcji„.
Strategia, polityki oraz inne dokumenty z obszaru ESG są dostępne zarówno z poziomu wewnątrz organizacji – System Zarządzania Procesami Strategicznymi OrangeBook, jak i z zewnętrz poprzez stronę w sekcji zrównoważony rozwój.
Utrzymując standardy komunikacji z rynkiem i interesariuszami Spółka kwartalnie publikuje prognozy wyników i organizuje konferencje dla uczestników rynku kapitałowego. Swój wpływ na środowisko i społeczeństwo Spółka raportuje w Oświadczeniu na temat informacji niefinansowych w Sprawozdaniu Zarządu Grupy KĘTY S.A. z działalności Spółki i Grupy Kapitałowej – dostępnej na stronie oraz w raporcie zintegrowanym.
Na stronie internetowej podany jest kontakt do Dyrektora ds. CSR oraz Dyrektora ds. RI – to osoby wyznaczone do kontaktu w sprawie tematów związanych z realizowaną Strategią ESG. W roku 2023 nie wpłynęły krytyczne uwagi dotyczące działalności Spółki w tym obszarze. Jednocześnie Spółka zobowiązuje się do prowadzenia działań naprawczych w przypadku zidentyfikowania negatywnego wpływu.
Poza danymi kontaktowymi do Dyrektora ds. CSR oraz Dyrektora ds. RI dostępnymi na stronie internetowej Spółka nie dysponuje sformalizowanym kanałem do monitorowania zapytań dotyczących systemu zarządzania kwestiami ESG dla interesariuszy zewnętrznych.
Wewnątrz organizacji są dwa formalne kanały kontaktu każdego pracownika z Zarządem oraz Radą Nadzorczą. Pierwszym jest ścieżka wskazana w Kodeksie Etycznym – możliwość zgłaszania tematów związanych z naruszeniami w obszarze środowiskowym, korupcyjnym, pracowniczym.
Drugim jest procedura wewnętrzna OB.00.26_System Kontroli Wewnętrznej dająca możliwość zgłoszenia zauważonych nieprawidłowości i naruszeń bezpośrednio do Członka Zarządu lub w uzasadnionych przypadkach bezpośrednio do Rady Nadzorczej.
Dodatkowo, poprzez program Zielona Grupa (program sugestii pracowniczych) – pracownicy wszystkich szczebli zostali zaproszeni do składania propozycji optymalizacji procesów i współtworzenia polityki klimatycznej Grupy Kapitałowej. W 2023 r. zgłoszono 27 sugestii.
W obszarze podnoszenia świadomości i komunikacji istotnych kwestii ESG Spółka przygotowuje wewnętrzny newsletter Aluway, w którym cyklicznie, minimum raz w miesiącu opisywane są bieżące działania spółek Grupy Kapitałowej w obszarze społecznym i środowiskowym.
Dodatkowo każda nowa lub zaktualizowana procedura czy polityka komunikowana jest pracownikom w wewnętrznym informatorze OrangeBook, a w ramach wewnętrznej platformy szkoleniowej eOK dostępne są szkolenia z zakresu Kodeksu Etyki, polityki antykorupcyjnej, przepisów RODO, zagadnień cyberbezpieczeństwa.
Pracownicy Spółki zaangażowani w proces tworzenia strategii ESG, odpowiadający za poszczególne jej obszary korzystają z oferty bazy eksperckiej (seminaria, webinaria) oraz dedykowanych warsztatów merytorycznych – w 2023 przeprowadzono dwa dla szerokiej kadry managerskiej związane ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. i Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2023/2772)); natomiast Dyrektor ds. CSR przeprowadził wewnętrzne szkolenia i prezentacje w zakresie ESG. W szkoleniach tych udział wzięli Managerowie wszystkich Segmentów Operacyjnych.
W odniesieniu do Zarządu Spółki kwestie z obszaru ESG przekazywane i omawiane są podczas Komitetów ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej odpowiedzialności Biznesu. W 2023 r. odbyły się dwa szkolenia – pierwsze prowadzone przez Dyrektora ds. Compliance i Zarządzania Ryzykiem dotyczące nowych regulacji, które w perspektywie najbliższych lat będą miały wpływ na procesy w Grupie Kapitałowej, w tym: Dyrektywa CSRD, Projekt Dyrektywy CSDD, Różnorodność w Zarządach i RN, Dyrektywa equal pay, Pakiet regulacji FIT for 55. Drugie prowadzone przez Dyrektora ds. CSR poświęcone było analizie podwójnej istotności zgodnie ze standardem ESRS.
Jednocześnie tematyka ESG była kilkakrotnie poruszana w ramach posiedzeń Komitetu Audytu Rady Nadzorczej Grupy KĘTY S.A.
Zasady wynagradzania Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Grupy KĘTY S.A. określa Polityka wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Grupy KĘTY S.A., (przyjęta Uchwałą nr 19/20 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Grupy KĘTY S.A. z dnia 20 sierpnia 2020 r., zmieniona uchwałą ZWZ nr 18/2022 z dnia 25.05.2022r.) dostępna na stronie.
Wynagrodzenie Członków Zarządu składa się z wynagrodzenia stałego, wynagrodzenia zmiennego oraz świadczeń niepieniężnych. Wynagrodzenie zmienne w części uzależnione jest od realizacji celów niefinansowych (redukcja emisji gazów cieplarnianych, podnoszenie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaangażowanie społeczne) – ich realizacja jest oceną w nadzorowaniu wpływu organizacji na środowisko, ludzi i gospodarkę.
W Spółce funkcjonuje Polityka przeciwdziałania konfliktowi interesów – dotyczy wszystkich pracowników Grupy Kapitałowej Grupa KĘTY S.A., w tym Zarządu Grupy KĘTY S.A. (Osoby objęte polityką). Polityka uwzględnia sposoby zapobiegania, identyfikacji i rozwiązywania konfliktu interesów, a także zasady wyłączania Osób objętych polityką od udziału w rozpatrywaniu sprawy objętej lub zagrożonej konfliktem interesów. Polityka jest dostępna na stronie.
W 2023 r. Grupa Kapitałowa nie odnotowała istotnych przypadków niezgodności z przepisami prawa i regulacjami. Grupa posiada rozbudowany system zapewniania zgodności, obejmujący regularne oceny ryzyka, programy szkoleniowe oraz mechanizmy monitorowania i raportowania, których celem jest zapewnienie zgodności z przepisami prawa.
Dodatkowo, w 2023 r. Grupa Kapitałowa nie otrzymała znaczących kar finansowych ani sankcji niemajątkowych za naruszenie przepisów prawa i regulacji. Nasze zaangażowanie w utrzymywanie wysokich standardów etycznego postępowania i odpowiedzialności korporacyjnej odzwierciedla silną kulturę zgodności, a stale monitorowane i doskonalone praktyki zapewniania zgodności pozwalają działać w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.