- Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 240), która uregulowała pracę zdalną oraz umożliwiła kontrolę trzeźwości w zakładzie pracy.
- Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 641), która wprowadziła szereg zmian w zakresie work-life balance oraz zwiększyła prawa i uprawnienia pracowników oraz członków ich rodzin.
- Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 2600), która m.in. znacząco zwiększyła kary za niegospodarność oraz za korupcję menedżerską (aż do 25 lat pozbawienia wolności).
- USTAWA z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 852), która wprowadziła obszerne zmiany w zakresie ochrony konkurencji i konsumentów m.in. zwiększając uprawnienia UOKiK, rozszerzając odpowiedzialności spółek dominujących za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję przez spółki zależne, czy umożliwiając nakładanie kar na związki przedsiębiorców i ich członków.
- CBAM – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z dnia 10 maja 2023 r. ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 oraz Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2023/1773 z dnia 17 sierpnia 2023 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 w odniesieniu do obowiązków sprawozdawczych do celów mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w okresie przejściowym, które wprowadzają obowiązek sprawozdawczy – raportowanie szczegółowych danych na temat towarów objętych CBAM w tym dotyczących emisji wbudowanych (bezpośrednich i pośrednich) w towary przywożone na terytorium UE.
- KSEF – Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1598) oraz szereg innych ustaw, które dotyczą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) umożliwiającego wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych.
- Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku
od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1463), która daje użytkownikowi wieczystemu nieruchomości gruntowej możliwość wystąpienia z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz. - Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. 2022 poz. 2206), która wprowadziła konieczność wyposażenia budynków w systemem automatyki i sterowania dla budynków, jeżeli jest to możliwe z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia.
- Niemiecka ustawa o dochowaniu należytej staranności w łańcuchu dostaw – Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz (w skrócie LkSG), która wprowadza szereg nowych oczekiwań ze strony kontrahentów niemieckich.
- Ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U. 2023 poz. 1723), która wprowadza zmiany w 41 ustawach, m.in. w Ustawie o obligacjach i Ustawie o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2023/2772 z dnia 31 lipca 2023 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, które określa pierwszy zestaw standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Compliance
Jednym z głównych obszarów niepewności otoczenia biznesowego są zmiany prawa, zarówno krajowe jak również na poziomie Unii Europejskiej, które wpływają na działalność spółek Grupy Kapitałowej. Nowe regulacje mogą prowadzić do powstania obowiązków w relacjach z kontrahentami, dostawcami, jak również powodować czy zmieniać obostrzenia w zakresie produkcyjnym, logistycznym czy korporacyjnym.
Oprócz zmian o charakterze legislacyjnym, kolejnym obszarem ryzyka w zakresie zgodności z prawem jest interpretacja prawa: zarówno na etapie wykształcania się linii interpretacyjnych w ramach prowadzonych przez organy państwowe postępowań, jak również zmiana utrwalonych już linii interpretacyjnych, na przykład na skutek orzecznictwa lub wydania interpretacji prawnej przez uprawniony do tego organ, która to zmienia praktykę interpretacyjną w tym zakresie.
Grupa Kapitałowa mając świadomość istnienia obszarów ryzyka w zakresie zgodności z prawem podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie jego materializacji oraz ograniczenia ewentualnego wpływu.
Zadania związane z Systemem Zarządzania Zgodnością w Grupie Kapitałowej są scentralizowane w Dziale ds. Zarządzania Ryzykiem i Compliance (obszar Centrum Grupy KĘTY), zarządzanym przez Dyrektora ds. Zarządzania Ryzykiem i Compliance (Compliance Officer). W Segmentach jest on wspierany przez wyznaczonych Koordynatorów ds. Compliance.
Jednym z kluczowych zadań Działu ds. Zarządzania Ryzykiem i Compliance jest zapewnienie zgodności działalności organizacji ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, które realizowane jest w ramach 4 głównych procesów.
4 główne procesy:
- monitorowania otoczenia regulacyjnego skupionego na identyfikacji nowych regulacji prawnych na poziomie polskim i europejskim, które mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na działalność Grupy Kapitałowej,
- zarządzania zgodnością, w ramach którego zostaje dokonana ocena zgodności działalności Grupy Kapitałowej z przepisami prawa,
- zarządzania nieprawidłowościami, w ramach którego funkcjonuje kilka poziomów/ kanałów zgłoszeń dla osób identyfikujących naruszenia regulacji, przy czym jeden z funkcjonujących kanałów zapewnia anonimowość osobie zgłaszającej,
- weryfikacji kontrahentów pod kątem obecności na listach sankcyjnych Polski, Unii Europejskiej oraz ONZ.
Tak ustrukturyzowane procesy oraz scentralizowanie funkcji Compliance pozwalają reagować na pojawiające się zmiany prawne z wyprzedzeniem umożliwiającym Grupie Kapitałowej dostosowanie się do nowych regulacji.